• Ponieważ będę musiał zrekonfigurować serwery przez najbliższe parę dni możliwe są przerwy w funkcjonowaniu forum.
  • Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

TYMCZASOWY - Jak czytać analizy UOA

  • Thread starter Deleted member 925788
  • Start date
Status
Zamknięty, nie można już odpowiadać.
Co to znaczy wartość typowa? Analityk w labolatorium określa "na oko"?
 
Widocznie nie przeczytałes do końca poradnika. Również przejmuje się czasami parametry od producenta dodatków, bywa, że te wartości się pokrywają, jeżeli zleci się badanie w niezależnym laboratorium.
 
Ale wymyślasz :rolleyes:

Dwie różne motody pomiaru i dwa różne wyniki.

Karta charakterystyki deklaruje metodę ISO 3016 i temperaturę płynięcia -48°C.
Analiza VOA deklaruje metodę GOST 20287 i temperaturę płynięcia -60°C.
 
Nie wymyślam....

Też jest podkreślone, że są różne metody badawcze itp. A co jakby było na odwrót? Producent deklaruje - 60°C, a rzeczywiście wyszło - 48°C. Rzeczywiste parametry są dostępne przy każdej partii, więc producent ma co chwilę zmieniać kartę? Niektórzy postępują w ten sposób, że dobierają najlepsze wyniki z kilku partii, a nawet kilku innych urządzeń i jakoś nikt ich nie krytykuje. A to dotyczy kilka parametrow.
 
Last edited by a moderator:
Dwie różne motody pomiaru i dwa różne wyniki.

Karta charakterystyki deklaruje metodę ISO 3016 i temperaturę płynięcia -48°C.
Analiza VOA deklaruje metodę GOST 20287 i temperaturę płynięcia -60°C.

Jaki element, wg Ciebie, w tych metodach pomiaru jest na tyle odmienny aby wynikały z tego tak odległe od siebie wskazania ?
 
Przyczyn może być kilka i nie musi to być różnica wynikająca z zastosowania różnych metod pomiaru. Przyczyną może być chociażby błąd ludzki (np. kopiuj-wklej wyników do poprzedniego formularza), usterka sprzętu pomiarowego czy różnica w samych próbkach. Zwróciłem uwagę jedynie na dużą różnicę w temperaturach - nie chcę niczego sugerować.
 
@feecle, to co napisałeś o różnicach w kontekscie metod mi nie pasowało.
Podane jako przykład metody nie są od siebie znacząco różne co do samej zasady pomiaru jak i wielu szczegółów.
Odniosłem wrażenie, że to sugerujesz, i tyle.
Nie jest to jednak temat, który dla mnie warty jest jakiegoś głębszego rozważania ;)
 
Więc przy Extreme AMG VR2 0W-40 GTR itd. jest też błąd :>


Protokoły aplikacyjne Extreme AMG VR2 0W-40 GTR z trzech różnych laboratoriów:
PLM - 62
EXTREME AMG VR2 0W-40 GTR (VOA BASE PLM).jpg
Jest takie urządzenie (zdjęcie innego oleju)
NovusTitan5W30Temp.jpg.1a50190d550324fc807f87056a7281e9.jpg

LOTOS LAB - 60
LOTOS LAB.jpg
УРЦ - 60
УРЦ (свежее масло из первой партии).jpg
urządzenie można zobaczyć o 9:11 rano
 
Last edited by a moderator:
Dokładnie :> Dlatego to typowe dla takich olejow, ze osiagaja takie wyniki.

Bardzo interesujacy filmik!
 
Last edited by a moderator:
Przywróciłem pięć postów które wg mnie cokolwiek wnoszą do tematu (dzięki @Bonker za filmik), reszta osobistych wycieczek i bujania w obłokach zostaje w śmieciach.
 
dlatego właśnie o tym napisałem, że byłoby miło gdyby Lotos podawał jakieś wartości, a nie wartości graniczne lub przedział jak w lepkościach. Jak widać wolumen ich produkcji dla innych marek i sprzedaż hurtowa i zagraniczna jest tak duża, że detalicznych klientów nie traktują priorytetowo. Na rosyjskim forum jest trochę analiz Lotosa, co prawda starszych i serii Quazar ale jakąś tam opinię można sobie wyrobić. Z dużą niecierpliwością czekam na wyniki:)
 
@adam bogusz w tej branży to typowe. Producenci podaja parametry w ten sposób, niektórzy stawiają znaki < > lub przybliżoną uśrednioną wartość danej partii. Niestety mało kto o tym wie i ludzie porównują w ten sposób środki smarne, do tego zapominają, że oleje często są mieszaniną różnych olejów bazowych i dodatków. Do tego dochodzi kwestia dopuszczonych wahań w składzie. Lecz są producenci, którzy podają realistyczne dane np. Amsoil. Ogólnie końcowego odbiorcę powinny interesować aprobaty itp. w celu doboru odpowiedniego oleju, a nie parametry fizyko-chemiczne.
 
@poziom1989 100% zgody. A np. z kart Penrite'a można wywnioskować poziom niektórych dodatków, taka ciekawostka.


 
U rosjan w analizie z 2017 roku jest 6.8. W świeżej analizie nie badali Noack. Ale jeśli pobór jest przez uszczelniacze lub pierścienie to niski noack na niewiele się zda.
 
@soszo pytałem bo raczej nigdzie tu nie widziałem , chciałem porównać ten parametr z Specolem i dowiedzieć się kto mam mniejszy . Tak by wiedzieć w którą stronę zmiana pójdzie ,góra/dół .
 
Ten parametr jest stosunkowo niestabilny podobnie jak temp. zapłonu, zależne jest to również od partii oleju (czyste oleje bazowe w zależności od dostawy będą również ulegać wahaniom) oraz laboratorium. Jeżeli mowa o Specol 5W-40 to Shell będzie nieco lepszy, ogólnie takie porównanie pojedynczych parametrów jest bez znaczenia.
 
Ty to umiesz zbić z tropu jak nikt , oczywiście słynne wahania , ale dzięki za info . Tylko wynikami analiz się kierujemy jakoś jednak ,a wtedy jest wiadomo gdzie danego oleju zakres w tym się mieści . No chyba że Specol może mieć 7 ,a Shell 10 . To wtedy już nic nie wiadomo .
 
A Ty myślisz, że jak producent deklaruje np. NOACK 7% to za każdym razem uzyskasz ten sam winik?🤦‍♂️Kto kieruje się w dosłowny sposób wynikami analiz? Tylko producent zna te wahania. Piszę po prostu jak jest, a jak nie potrafisz zaakceptować, to na to nic nie poradzę. Dlatego nawet nie zlecamy NOACK, temp. płynięcia, zapłonu itd.
 
Czy przy twojej wiedzy potrafisz może określić jaki to jest zakres , tak mniej więcej o ile te liczby mogą się maxymalnie zmieniać ?

Co do mnie nie chodzi o akceptację ,jakoś nie potrafię do tego co widzę (liczby) dodać wahań ,którego zakresu nie ma , no tak jest . Jeśli do liczb dodam wahania to się gubię , bo liczby pierwotne tracą sens .

Podobna może sytuacja , ASO Juke norma 0.5L oleju na 1000km , pytam a ile się mieści oleju od MIN do MAX na bagnecie , odpowiedź nie specyfikowane , pytam to jak mam wyliczyć pobory by wiedzieć kiedy będzie 0.5L/1000km , skoro nie wiem jaka długość bagnetu w tym zakresie ,odpowiada jakiej ilości oleju .Odpowiedź trzeba sprawdzić samemu .
 
Last edited by a moderator:
Ale zaraz, syntetyczne substancje typu GTL czy PAO wymyślono m.in. po to, żeby uzyskać powtarzalność parametrów. Którą trudno uzyskać dla rafinatów ropy, bo ona sama podlega wahaniom skladu, vide minerały i hydrokraki.

Pozdrawiam,
 
Status
Zamknięty, nie można już odpowiadać.
Back
Top