• Ponieważ będę musiał zrekonfigurować serwery przez najbliższe parę dni możliwe są przerwy w funkcjonowaniu forum.
  • Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

Badanie na maszynie 4kulkowej - dyskusja

  • Thread starter Deleted member 7
  • Start date
D

Deleted member 7

Gość
Temat wydzielony z https://www.oil-club.pl/index.php?threads/extreme-lubricants-a-m-g-vr2-5w-30-gti.332/page-4

Tutaj dyskutujemy o badaniu na maszynie 4 kulkowej. Nie o olejach, chyba że jako przykładzie wyników. Proszę o dyscyplinę w tym temacie :)


Szukam info odnośnie norm i np. ASTM ma temperaturę oleju 75 stopni nie wiem ile ma norma PN ale np. w Rosji badają przy 20 stopniach. Obroty dla ASTM 1200rpm, dla PN 1450rpm. Z tego co mówi google jest też różnica w HRC kulek. Niestety dostęp do pełnych norm jest płatany wiec trudno porównać wszystkie parametry badań u źródła.
 
Last edited by a moderator:
Wyniki są praktycznie takie same z podgrzewaniem czy bez byle czas, rpm i waga były równe. Polwax potwierdził idealnie wynik Amsoil
 
Rosjanie też potwierdzili świetny wynik amsoila signature series (0,35) wiec wychodzi na to, ze temperatura oleju nie ma znaczenie do ochrony skoro w 75 stopniach wynik jest taki sam jak w 20 stopniach ;)
 
Ja mam sporo PN w formie drukowanej, jak chcesz to mogę ci poszukać konkretnych informacji, tylko muszę wiedzieć czego. Pełnej normy nie mogę udostępnić bo normy są chronione prawem autorskim, a PKN nie pozwala na udostępnianie treści norm osobom trzecim.
 
HRC (twardość rockwella) kulek oraz temperatura. Reszta czyli czas trwania i obciążenie znane bo jest w opisie badania :)
 
Tarcie szybko nagrzewa olej i elementy trące
 
Cytat z parametrów jednego aparatu czterokulkowego jaki znalazłem:

Temperatura węzła tarcia - Stabilizowana od temperatury otoczenia do 75ºC z dokładnością ±2ºC; możliwość uzyskania temperatury do 175ºC

Jak to rozumieć?
 
Temperatura oleju wlanego do aparatury 20 +/- 5 stopni celsuisza, temperatura nie jest stabilizowana (olej się swobodnie nagrzewa).
Kulki stalowe, łożyskowe 12,7 mm w zerowej klasie dokładności i normie PN-75/M-86452

Twardość kulek wg normy powinna zawierać się w przedziale 60-65 HRC, różnica twardości kulek z jednej partii nie powinna przekraczać 3 HRC. Wykonuje się je ze stali łożyskowej ŁH15(SG).

Nienawidzę wertować tej wielkiej bukwy :D
 
A to znalazłem dla ASTM ale nie jest to wyciągnięte z normy tylko z jakiegoś opracowania
 

Attachments

  • balltest.jpg
    balltest.jpg
    73,4 KB · Odwiedzin: 360
Czy różnice temperatury wlanego oleju mogą mieć znaczący wpływ na wynik? Jak pisał włyszkow tarcie powoduje szybki wzrost temperatury jednak z początku wydaje mi się, zę mogą występować dość istotne różnice. Kiedyś rozmawiałem z jednym technologiem i mówił o tym, że niektóre dodatki ochronne w oleju "aktywują się" nawet w temperaturze rzędu 60-80 stopni i zastanawiam się na ile temperatura bazowa 20 vs 75 stopni może mieć wpływ na wynik. Najlepiej zrobić kilka kolejnych badań (różnych olejów) i będzie można lepiej ocenić wyniki.
 
Czy różnice temperatury wlanego oleju mogą mieć znaczący wpływ na wynik? Jak pisał włyszkow tarcie powoduje szybki wzrost temperatury jednak z początku wydaje mi się, zę mogą występować dość istotne różnice. Kiedyś rozmawiałem z jednym technologiem i mówił o tym, że niektóre dodatki ochronne w oleju "aktywują się" nawet w temperaturze rzędu 60-80 stopni i zastanawiam się na ile temperatura bazowa 20 vs 75 stopni może mieć wpływ na wynik. Najlepiej zrobić kilka kolejnych badań (różnych olejów) i będzie można lepiej ocenić wyniki.
Teoretycznie moze mieć to znaczenie ale z drugiej strony wynik praktyczny testu Amsoil AEL na tym samym pakiecie dodatków dał ten sam wynik w obu metodach. Również badania z Rosji pokazują takie same wyniki jak mierzone po rozgrzaniu.
 
Tylko w sumie na forum rosyjskim widziałem tabele z wynikami ale nie konkretnego kwitu z labu z podaną normą badawczą. Również rozstrzał HRC jest spory bo między 60, a 65 to jest bardzo duża różnica twardości.

Zobaczymy co na to wszystko powie Venol bo jeśli faktycznie można metodę porównywać do innych to wynik 0,8 jest tragiczny biorąc pod uwagę, ze np Shell Helix 0W20 ma 0,36, Shell Helix 0W40 ma 0,42, a czysty olej na estrach bez pakietu dodatków ma 0,9 to wyglądało by na to, ze albo ktoś zapomniał dodać pakietu dodatków albo coś z pomiarem nie tak.
 
Pytanie, czy wynik badania podaje średnią skaz, czy skompensowaną średnią. Jeżeli to średnia skompensowana (a raczej tak), to masakra, bo tabele obliczeniowe nie przewidują takiej, maks to 0,59.

Druga sprawa to to, że norma generalnie nie służy do podawania tychże, tylko do wyliczania obciążeń.

Trzecia to to, że zapis 60min/40kg nijak ma się do tego, co jest w normie bo ta przewiduje serię 10sekundowych biegów z korekcją obciążeń wg tabel i wyliczanie zużycia/maksymalnych obciążeń z podanych wzorów Obciąża się aż do zespawania kulek, rzecz jasna przy każdym biegu jest nowy komplet kulek.

To badanie Polwaxu to chyba tylko jeden godzinny bieg pod obciążeniem 40 kilogramów, tylko osprzęt i kulki są wg wymagań normy.
 
Jeżeli chcecie to mogę jutro poszukać w bazach mojej uczelni bo w bibliotece mamy odblokowany dostęp do większości płatnych norm.
 
Poszukać możesz, ale opublikować tutaj nie. Nie chce aby nas PKN ganiał za łamanie praw autorskich.
 
Dla mnie za dużo niewiadomych i rozbieżności w tych badaniach. Ja myślałem, że ten test to jest znormalizowany pod jedną, a nie kilkoma różnymi normami.

Wedlug mnie takie sa skutki eksperymentowania na indywidualnych formulacjach.
Ale pakiety brane są od (niby) od światowej czołówki wiec jaki w tym eksperyment? Chcesz powiedzieć, ze jak do bazy PAO/Estrowej dodasz standardowy pakiet dodatków dla normy 504/507 wzbogacony Mo to wynik wyjdzie dwukrotnie gorszy niż dla oleju HC z tym samym standardowym pakietem? To w sumie podobnie powinien wypaść taki Ravenol VSW czy inne oleje na PAO/Estrach pod normę 504/507. Ja bym się raczej zastanowił czy skład tego oleju przy tak niewielkich seriach jest stabilny :)
 
Jeżeli badania robi się wg jednego standardu to są miarodajne. Normy PN i ASTM zgadzają się ze sobą w punktach dotyczących ustawień i materiałów. Jedno z trzech badań normy (zużycie pod obciążeniem) jest całkowicie zgodne - jest taki zapis w normie PN, a wszystkie badania przewidziane normą wykorzystują identyczny sprzęt i ustawienia.

Więc można raczej założyć, że wyniki pomiarów skazy na maszynach skalibrowanych wg tych norm będą identyczne jeżeli czas i obciążenie będą takie same. To co podał @wlyszkow co dotyczy badań Amsoila (znając życie wg 3 różnych norm bo jest jeszcze GOST) to potwierdza bo wyniki były identyczne.
 
Jeżeli badania robi się wg jednego standardu to są miarodajne. Normy PN i ASTM zgadzają się ze sobą w punktach dotyczących ustawień i materiałów.
Co do materiałów to o ile pamiętam ze studiów miedzy HRC 60, a 66 to jest spora różnica twardości. Tu się okazuję, ze mimo różnic w teście jak temperatura czy twardość kulek wyniki są DOKŁADNIE takie same. Nie zbliżone tylko identyczne z deklaracjami.
 
Zgadzam się z tym, że jak się zastosuje niestandardową bazę pod wy-standaryzowany pakiet to nawet jak baza jest lepsza to niekoniecznie zakłądana dla pakietu norma musi być spełniona ale to moim zdaniem nie tłumaczy tego wyniku. Może to jednak wynik "procedury 60min/40kg" a może faktycznie z pozoru niewielka różnica w twardości kulek ma tak duże znaczenie na wynik końcowy. Jak pisałęm najlepiej wrzucić jakiś w sumie podobny ale wystandaryzowany olej na test ale trzeba dopilnować aby warunki testu były identyczne.
Post automatically merged:

Co do materiałów to o ile pamiętam ze studiów miedzy HRC 60, a 66 to jest spora różnica twardości. Tu się okazuję, ze mimo różnic w teście jak temperatura czy twardość kulek wyniki są DOKŁADNIE takie same. Nie zbliżone tylko identyczne z deklaracjami.
No i bądź tu człowieku mądry :)
 
Mierzy się średnią skazę z 3 kulek i nie ma wymogu identycznej twardosci. ASTM przewiduje przedział 62-66, PN 60-65, jeżeli kulki są z jednej serii produkcyjnej to różnica między nimi może wynieść do 3 HRC, jeżeli nie to do 5. Możesz mieć jedną kulka 60 HRC i dwie 65, a w ASTM jedną 66 i dwie 62 HRC.

Jeżeli zapis normy określa zgodność z inna normą to identyczne wyniki nie powinny dziwić, prawda :p
 
Back
Top