• Ponieważ będę musiał zrekonfigurować serwery przez najbliższe parę dni możliwe są przerwy w funkcjonowaniu forum.
  • Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

Bizol BIZOL ALLROUND 0W-40

wszystko o produkatach Bizol

Zonk1975

Użytkownik
Samochód
Renault Koleos 2.0 dCi 181 KM Peugeot 206 2.0 HDI 110 KM Citroen C1 1.0 68 KM
Podpowiecie czy Bizol Allround 0W40 to faktycznie full syntetyk jak wskazuje opis na bańce ? Na innych Bizol umieszcza opis HC-SYNTHETIC

 
Nie.
Ma 5-10 % PAO, reszta to HC.

Dzisiaj już praktycznie można zapomnieć o olejach 100% PAO.
 
Jak pokazuje analiza Bizola 5W30 507 który opisany jest także jako „full syntetyk” niekoniecznie oznacza to oparcia w 100% na PAO.
 
Tak się zastanawiałem tylko bo na Allround 5W40 jest opis HC-Sythetic myślałem że Bizol uczciwie daje opis jak niektóre marki to robią .
 
Allround 5w40 był kiedyś opisany fully synthetic i jest jego analiza na forum, nawet niedawno za 16.53zł kupiłem litrówkę takiego, bodajże produkcja 2017, ale wprowadzili później zmiany i od tego czasu jest już HC. Myślałem że za Odrą przepisy są surowe i nie można opisywać olei niezgodnie z rzeczywistością 🤔
 
To moze byc etykieta nieprzeznaczona na rynek niemiecki
 
Zmienili skład zapewne. Już dawno wycofują się z baz PAO w produktach gdzie to nie ma sensu, tak samo jak reszta branży.
Jak ktoś bardzo koniecznie potrzebuje dużej zawartości IV grupy w oleju SAE40 to znajdzie np. u innego producenta któremu opłaca się takowy oferować. Zarówno potrzeby rynku jak i oferta się zmienia.
Dobrej jakości grupa III nie jest zauważalnie gorsza od IV (z punktu widzenia przeciętnego seryjnego silnika).
Większości samochodów osobowych spokojnie wystarcza zakres lepkości 0/5/10W30 , a w tym sektorze dużo łatwiej znaleźć "prawdziwy syntetyk".
Branża koncentruje się produktach dla pojazdów nie starszych niż 10 lat czyli lepkości od SAE20 w dół.
Zwyczajnie kwestie opłacalności i zapotrzebowania.
 
Bazy IV grupy są przede wszystkim dużo droższe. Stosuje się je tam gdzie wymaga tego przepis a poza tym w nielicznych produktach. W przypadku olejów w lepkosci 0W40 w ostatnich latach nastąpił duży odwrót od PAO i wielu producentów albo mocno ograniczyła ich zawartość albo całkiem zastąpiła GR. III. PAO ma swoje niewątpliwe zalety ale ma też wady, które sprawiają, że nalezy odpowiednio skomponować cały pakiet. Akurat w lepkosci 0W40 czy 5W50 uważam, że oleje z dużym udziałem % IV grupy są lepsze niż te z minimalnym lub całkiem pozbawione IV grupy bo trudniej jest na samej III grupie zrobić mocny stabilny olej w ze względu na sporą rozpiętość lepkości. Zależy też oczywiście o jakich jakosciowo bazach III/III+ mówimy .
 
Back
Top