• Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

Interpretacja analiz olejów używanych

Rozwinięcie tematy przeniesionego do archiwum: https://www.oilclub.pl/index.php?threads/tymczasowy-jak-czytać-analizy-uoa.58/

Autorzy: @poziom1989 , @jerseyAdmin

Poniżej krótka ściągawka jak interpretować analizy olejów używanych i co oznaczają poszczególne pierwiastki oraz zmiany w parametrach.

Jeżeli chcecie dokonywać analizy UOA na własną rękę najlepiej dysponować także analizą świeżego oleju (czy to z forum czy zrobić równolegle) aby mieć pojęcie o zmianach pierwiastków oraz ich pochodzeniu - niektóre zużyciowe pierwiastki mogą pochodzić z nietypowych dodatków.

Jak prawidłowo używać UOA

Analiza używanego oleju NIE służy do oceny jakości oleju.

Analiza używanego oleju służy ma dwa cele:
  1. Ocenić stan oleju w danej chwili i podjąć decyzję czy olej wymieniać czy użytkować dalej i przez jaki czas
  2. Ocenić stan silnika i podjąć decyzję czy potrzebny jest remont czy nie
Jeżeli chcemy wynieść w UOA coś więcej niż chwilową satysfakcję z wykonania analizy, należy, zależnie od celu, przeprowadzać ją regularnie.

Jeżeli chcemy zmaksymalizować okres między wymianami oleju powinniśmy wykonywać analizy co określony czas: np. po 8000 km, po 10000km, po 12000 km, po 15000km i tak dalej aż do uzyskania informacji z laboratorium, że olej nie nadaje się do dalszego użytkowania. W takim wypadku do pierwszej analizy należy dołączyć próbkę oleju który wlaliśmy do silnika i wykonać równolegle analizę czystego oleju.

Jeżeli chcemy monitorować stan silnika powinniśmy analizy wykonywać przy każdej zmianie oleju. Najlepiej wykonywać pełne UOA bo takie pomoże ocenić także układ paliwowy, jeżeli taki wydatek jest zbyt duży można wykonywać tylko podstawowe UOA (czyli tylko pierwiastki). Regularne wykonywanie UOA pomoże wychwycić moment w którym nastąpi skokowy wzrost pierwiastków zużyciowych czy paliwa w próbce co może oznaczać pierwsze oznaki zbliżających się problemów.

W naszej opinii najkorzystniej jest wykorzystać pełne możliwości dawane przez UOA i najpierw ocenić maksymalny interwał wymian (dla długoterminowych oszczędności), a później na bieżąco monitorować stan silnika i ewentualną potrzebę skrócenia bądź możliwość wydłużenia interwału wymiany. Uważamy, że użytkownik chcący chronić silnik samochodu w optymalny sposób lepiej zrobi kupując tani olej i regularnie robiąc analizy niż kupując drogi olej i nie robiąc analiz.

Przejdźmy teraz do interpretacji.

Pierwiastki:
Po pierwsze należy zaznaczyć, iż poziom pierwiastków może rosnąć niezależnie od zużycia silnika. Jest to spowodowane pozostałościami starego oleju. Niezależnie od tego jak długo zostawimy otwartą miskę zawsze jakaś ilość oleju pozostanie w silniku, a wraz z nim ta niewielka część metali zużyciowych. Dlatego niewielki, ale regularny wzrost pierwiastków, zwłaszcza żelaza, nie jest powodem do niepokoju. Z tego powodu częste zmiany oleju mogą sprawiać, iż zawartość pierwiastków zużyciowych będzie większa niż przy rzadszych wymianach. Nie znaczy to, że silnik się bardziej zużywa, tylko następuje szybsza akumulacja z mieszania się nowego oleju ze starym!

W tabelach poniżej maksymalny dopuszczalny poziom oznacza wzrost w stosunku do próbki czystego oleju lub poprzedniej analizy

PierwiastekMaksymalny dopuszczalny poziomPochodzenieUwagi
Żelazo (Fe)100-200 ppmBlok, głowica i tuleje cylindrów, koła i łańcuch rozrządu, popychacze zaworowe, wał korbowy, wałki rozrządu, sworznie tłoków, łożyska, pompa olejowaNiewielkie ilości mogą pochodzić z paliwa.

Możliwy przeciwutleniacz w oleju, ale tego rodzaju dodatki są bardzo rzadko stosowane.
Chrom (Cr)10-30 ppmGłównie pierścienie tłokowe. Możliwe także: zawory wydechowe, łożyska wału korbowego.Może pochodzić także z korozji/zużycia elementów układu smarowania. Jeżeli stosunek żelaza i chromu jest między 1:10 a 1:4 jest duża szansa iż pochodzi właśnie z układu smarowania, albo chłodzenia (jeżeli dodatkowo wykryto sód)
Nikiel (Ni)1-3 ppmZawory wydechowe, prowadnice zaworów, elementy turbosprężarki, koła zębate łańcuchów rozrządu, łożyskaW bardzo rzadkich przypadkach może pochodzić także z filtrów powietrznych lub olejowych jeżeli mają metalowe elementy ze stopów zawierających ten pierwiastek.
Glin (Al)10-50 ppmTłoki, elementy układu smarowania (głównie obudowa pompy), łożyska, blok silnika (jeżeli jest aluminiowy)Może pochodzić także z zanieczyszczeń w powietrzu, jednak tylko w bardzo zapylonych środowiskach w okolicach gdzie jest dużo ciężkiego przemysłu
Miedź (Cu)10-60 ppmKorbowody, sworznie tłokowe, pompa olejowa, łożyska, tuleje, chłodnica olejuMoże także pochodzić z układu chłodzenia silnika jeżeli równolegle wykryto podwyższone poziomy sodu. Jeżeli wymieniałeś świece/wtryskiwacze i używałeś smaru przeciwko zapiekaniu się tych elementów to mógł wpłynąć na wynik
Ołów (Pb)10-40 ppmŁożyskaJeżeli wymieniałeś świece/wtryskiwacze i używałeś smaru przeciwko zapiekaniu się tych elementów to mógł wpłynąć na wynik
Cyna (Sn)10-25 ppmWał korbowy i korbowody, łożyska rozrządu-
Kadm (Cd)1-3 ppmŁożyska
Możliwe iż w olejach niewiadomego pochodzenia i z krajów o niskiej kulturze zdrowotnej kadm jest używany jako dodatek przeciwzużyciowy. W olejach od uznanych producentów nie powinien się pojawiać.
Srebro (Ag)1-3 ppmŁożyskaSrebra praktycznie nie spotyka się w silnikach ze względu na wysoką reaktywność z ZDDP
Wanad (V)1-3 ppmZawory-

Pierwiastki z zanieczyszczeń
PierwiastekMaksymalny dopuszczalny poziomPochodzenieUwagi
Krzem (Si)15-30 ppmZanieczyszczenia atmosferyczne przedostające się przez filtr.
Do 15ppm środek przeciw-pienny w oleju.
Może pochodzić także z bloku silnika (aluminiowego), oraz wyrabiających się uszczelek silikonowych.
Sód (Na)5-30 ppmGłównie z przecieków płynu chłodniczego do silnika.
Świeży olej może zwierać do 1000ppm sodu z detergentów.
W okresie zimowym może pochodzić z soli drogowej.
Potas (K)2-30 ppmPrzecieki płynu chłodniczego do silnika.
Do 3 ppm jako środek przeciw-pienny w świeżym oleju.
-

Pierwiastki z różnych źródeł
PierwiastekMaksymalny dopuszczalny poziomPochodzenieUwagi
Tytan (Ti)1-3 ppmSprężyny, zawory, pływakowy wskaźnik oleju.Rzadko spotykany jako metal zużyciowy, w wypadku podejrzeń wymagane VOA do porównania. Najczęściej spotykany jako nowoczesny dodatek wielofunkcyjny.
Molibden (Mo)4-20 ppmPierścienie tłokoweNie jest często spotykany jako metal zużyciowy, jeżeli jest to w silnikach wysokiej klasy. Najczęściej pochodzi z oleju bądź z dodatków dolewanych przez użytkownika.
Antymon (Sb)1-3 ppmŁożyskaJ.w. nie jest często spotykany jako metal ze zużycia silnika. W niektórych olejach może być używany jako zamiennik dla ZDDP lub jego uzupełnienie.
Mangan (Mn)1-3ppmŁożyska, zawory, wał korbowy, wałki rozrządu, blok silnika.Metal stopowy, występuje w zasadzie w niemal wszystkich stopach używanych w silniku.
W samochodach pochodzących z USA może być "odłożony" w oleju z paliwem, ale w kolejnych analizach ilość powinna się zmniejszać.
Lit (Li)1-2 ppmZanieczyszczenia smarami.

Świeży olej może zawierać niewielkie ilości litu pochodzącego z detergentów.
-
Bor (B)100-500 ppmPrzecieki płynu chłodniczegoPochodzi praktycznie wyłącznie z dodatków, jest uniwersalnym pierwiastkiem używanym w szerokim spektrum dodatków. Jeżeli zanotowano ponadprzeciętną ilość warto sprawdzić analizę świeżego olej ponieważ bor używany jest czasami także w płynach chłodniczych.


Pierwiastki pochodzące z dodatków
PierwiastekMaksymalny dopuszczalny poziomPochodzenieUwagi
Magnez (Mg)do 100 ppmSłupek silnika (element stopowy)W wypadku podwyższenia poziomów magnezu w stosunku do czystego oleju można spodziewać się uszkodzenia słupka silnika. Poziom powinno sprawdzać wyłącznie w porównaniu z próbką oleju wlanego do silnika.
Wapń (Ca)-Możliwe uszkodzenia filtra powietrzaNadmiar w stosunku do oleju świeżego może pochodzić w zasadzie wyłącznie z powietrza. Sprawdzić filtr powietrza i przewody.
Bar (Ba)do 20ppmZanieczyszczenia np. ze smarów używanych przy montażu świec.Podobnie jak kadm może pochodzić z dodatków ochronny. Spotykany raczej wyłącznie w olejach niewiadomego pochodzenia. W USA zakazany, w UE praktycznie nie stosowany ze względu na wysoką toksyczność związków baru.

Czasami stosowany w smarach.
Fosfor (P)-
-
Pochodzi wyłącznie z dodatków w oleju.
Cynk (Zn)--Pochodzi praktycznie tylko z dodatków do oleju. Podwyższona ilość cynku sugerować może uszkodzenie filtra powietrza bądź przewodów.


Zanieczyszczenia:
  1. Rozcieńczenie paliwem: wadliwe działanie wtryskiwaczy, problemy z czujnikami, zła konstrukcja silnika. Poziomy rozcieńczenia
    1. ok - do 1,5%
    2. wysokie - do 2,4% silniki benzynowe MPI, do 5% silniki benzynowe GDI, do 7% diesel
    3. krytyczne - powyżej wartości wysokich
  2. Sadza: źle przebiegający proces spalania, pobór oleju, naturalne właściwości silnika (diesel)
    1. ok - do 2%
    2. wysokie - do 5%
    3. krytyczne - powyżej 5%
  3. Woda: możliwe przecieki z układu chłodzenia, jazda na krótkich odcinkach bez możliwości rozgrzania silnika, długi postój.
    1. ok - do .1%
    2. wysokie - do .5%
    3. krytyczne - powyżej .5%

Zmiany parametrów fizycznych
  1. Lepkość w 100 stopniach Celsiusza: zużycie oleju, rozcieńczenie paliwem, dolewanie oleju o innej lepkości. Zmiany lepkości mierzymy procentowo względem wartości wyściowej (świeżego oleju)
    1. ok - do 5%
    2. wysokie - do 10%
    3. krytyczne - powyżej 10% (normy Shell dopuszczają zmianę do 20%)
  2. TAN: zmiany wartości nie są brane pod uwagę. Patrz TBN.
  3. TBN: spada pod wpływem reakcji spalania w silniku. Sprawdza się względem TBN wyjściowego.
    1. ok - do 20%
    2. wysokie - do 40%
    3. krytyczne - poniżej 50% (wg niektórych norm jeżeli spadnie poniżej 2 KOH/g
  4. Utlenianie: zachodzi podczas procesu spalania. Im wyższa temperatura oleju tym szybszy proces utleniania.
    1. krytyczne - powyżej 25 abs/cm
  5. Nitrowanie: podobnie jak w wypadku utleniania, nitrowanie oleju jest wynikiem procesu spalania. Im wyższe temperatury i ciśnienie, tym proces szybszy, dlatego najbardziej narażone są silniki diesla i GDI.
    1. krytyczne - powyżej 25 abs/cm
 
Last edited:
Może nie 100% ale wróci. Polimery aż tak szybko nie degradują.
 
a tak z ciekawości to co za genialne źródła podają dopuszczalne ilości żelaza w zużytym oleju na poziomie 100-200 ppm ? swoją drogą ciekawy zakres .... taka niewielka różnica 100 % ...
 
Jak widać każdy pierwiastek zużycia ma przedział, nie tylko żelazo. Uczonym nie jestem ale uważam, że zależy to od rodzaju silnika i długości interwału.
 
a tak z ciekawości to co za genialne źródła podają dopuszczalne ilości żelaza w zużytym oleju na poziomie 100-200 ppm ? swoją drogą ciekawy zakres .... taka niewielka różnica 100 % ...
Wszystko kwestia skali. Gdyby dopuszczalne było 1-5 ppm to jest 500%.
 
@Bulba - nie wróci w 100%. To co paliwo uszkodzi to już do formy nie wróci. Paliwo jest rozpuszczalnikiem. To, co spadło ze względu na rozrzedzenie to rzecz jasna wróci do normy po odparowaniu rozcieńczalnika (paliwa).

No i paliwo jeżeli jest w paliwie w chwili pobrania próbki to można założyć że jest stałym gościem w paliwie. Nie jest tak, że ktoś specjalnie jeździ ze start-stopem włączonym po mieście żeby mieć więcej paliwa do testu.

@molmar - dokumenty laboratoryjne. Skąd takie wartości - nie mam pojęcia. Pewnie po prostu dobrane doświadczalnie i zawierają widełki dla różnych silników, paliw etc.
 
@jerseyAdmin no właśnie, nie znalazłem żadnych norm ..... a szczerze to po interwale 10k jak bym miał powyżej 50 ppm Fe to bym się zaczął martwić ....
 
Może w jakimś współczesnym pierdziku to powód do zmartwienia ale w starożytnym żeliwniaku to nic strasznego
 
Czy jest jakaś tańsza alternatywa dla kompleksowego badania oleju do tej na stronie Zmień Olej?


369zł to trochę sporo ... jeżeli chcemy to robić często, a nie jednorazowo.

Na ArchOil.pl badanie kosztuje 109zł:


ale czy to jest takie samo, kompleksowe badanie jak na stronie ZmieńOlej ?
 
To badanie z Venturolab

W archoil za 110zł jest tylko badanie używanego oleju. We venturo są badania dwóch próbek - świeży i używany. Czyli 110+130zł w Archoil
 
Ale w Venturo 350+ VAT.

Czy ktoś wie, czym się różnią badania w Archoil vs Venturo? Na stronie Archoil nie ma przykładowego wyniku badania.
 
Mnóstwo przykładów jest na forum. Porównać można sobie na przykładzie Castrol, tu jedna analiza 0W40 RN17 RSA jest z Venturo , a pozostałe z Polaris czyli te za pośrednictwem Archoil.pl
 
Dzień dobry
Chciałbym przeprowadzić analizę mojego zużytego oleju silnikowego w celu próby określenia zużycia panewek korbowodowych.
Znacie może polecane miejsca gdzie mógłbym wysłać próbkę?
Dziękuje i pozdrawiam
 
Oba miejsca wyżej są ok (Polaris za pośrednictwem Archoil, Venturo bezpośrednio czy za pośrednictwem za pośrednictwem ZmienOlej.pl). Generalnie każdy lab, bez względu na pośrednika będzie dobry.
 
Back
Top