• Wymagane jest merytoryczne uzasadnienie polecenia danego oleju. Posty nie zawierające takiego uzasadnienie mogą zostać usunięte.
  • Ponieważ będę musiał zrekonfigurować serwery przez najbliższe parę dni możliwe są przerwy w funkcjonowaniu forum.
  • Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

Jaki olej do Toyota Verso 1.8 Valvematic 147 KM 2009 r.

Szymoneu

Użytkownik
Samochód
BMW E46 328i i Seat Ibiza 6J 1.6 MPI
Marka samochodu
Toyota Verso
Budżet/ile litrów
225 zł / 5 litrów
Styl jazdy
Silnik
1.8 Valvematic 147 KM benzyna bez LPG
Data produkcji
2009
Filtr cząstek stałych (DPF/GPF)
  1. Nie
Pobór oleju na 1000 km
Na razie nie mam pojęcia
Jakiego oleju wymaga instrukcja
0W-20, 5W-20, 5W-30, 10W-30, 15W-40, 20W-50
Jaki olej masz obecnie
Oryginalny Toyota Leichtlauföl 5W30 PFE
Cześć wszystkim.
Przychodzę z prośbą o doradzenie najlepszego oleju do tego auta i stylu jazdy.
Samochodem jeździ mój tata i problem jest tego typu, że rzadko jeździ w trasy.
Dojeżdża do pracy 2 km w jedną stronę.
Raz na pare tygodni zrobi trasę 15 km w jedną stronę.
1-2 razy w roku trasę do Polski i z powrotem - łącznie około 2700 km.
Najbliższa taka trasa będzie w listopadzie.

Aktualny przebieg: 137600 km

Przez poprzednią właścicielkę (ur. 1949 r.) olej był wymieniany chyba dosyć rzadko. Najszybciej po 10249 km a najpóźniej po 22277 km, średnia z wszystkich wymian to 15120 km.
I teraz pytanie, czy płukać czymś silnik jeśli nie wiemy jak wygląda w środku? Samochód w naszych rękach zrobił dopiero 500 km.

Wymieniać olej co np. 4 tys. km czy poźniej/wcześniej?
 
Właśnie nie wiem, skąd autor wziął takie zalecenia. Zajrzałem właśnie do instrukcji dostępnych na stronie Toyoty i jak wół stoi tam 0W20 i 5W20, żadnych "trzydziestek" nie ma w rekomendacjach, nie mówiąc o 40, czy 50 ;)
To są zalecenia z dzisiaj, wiadomo dlaczego. Jak konstruowali ten silnik, to można było i 20w50, bo producent silnika na to zezwalał.
@Nerdox Wyższa lepkość nie ma nic do Valvematica. Są elektrozawory ograniczające przepływ w przypadku, gdy ciśnienie oleju jest zbyt duże, oraz przy zimnym oleju. Rozpiętość lepkości oleju między temperaturą roboczą, a jego temperaturą podczas zimnego rozruchu jest kilkadziesiąt razy większa, niż między dwoma olejami np 0w20 i 5w40 w temperaturze roboczej. Gdyby było, jak mówisz, to hydrauliczne nastawniki typu Vanos, Valvematic itp rozsypywałyby się podczas zimowego rozruchu.
 
Na stronie Gulfa pisze, że mają swoją fabrykę w Belgii.
Nie mają swojej fabryki blenduje dla nich Q8 takie info było na rosyjskim forum olejowym po czym Gulf Polska potwierdził mi te info w korespondencji meilowej.
 
Last edited:
No spoko. Ale Q8 to dobra firma? Dobre oleje? A oleje Wolf cxy ich marka Champion ? Polecilbyś? Te marki fajnie pokazują dane swoich olejów. I jak patrxe w karty to są spoko te oleje. Czy Wolf z Belgii jest tym czym Eurol w Holandii czy Oiliebron?
 
Q8 to potentat w bazach olejowych(bardzo dobrej jakości ropa naftowa) sprzedają do wielu firm i sami mają swoje oleje.Q8 ma niskie ceny swoich produktów ,bo na ropie śpią:)
Generalnie te oleje niewiele się od siebie różnią.są rodzynki są przeciętniaki większość to typowe HC dlatego ja stawiam na markę Gulf i Q8 właśnie przez tą czystośc baz olejowych(dodatkowym atutem jest rozsądna cena przy tej jakości) ,choć to tylko jedna składowa dobrego oleju.
 
Last edited:
@Robert1 Lotos i Orlen także ma fajne bazy. Co do Orlenu nie wypowiadam się bo są różne informacje. Lotos korzysta lub korzystal z mega dobrych baz Neste neXt base. Jak czytam o Gulfie to coraz bardzirj mnie ta marka intryguje. Exonn (marki Mobil, Mobil 1) Texaco Chevronu, Gulf to kawał historii i mega dobrych oliw. Petro Canada ludzie bardzo chwala za bazy i ogólnie za jakość olejów.
 
Back
Top