• Wymagane jest merytoryczne uzasadnienie polecenia danego oleju. Posty nie zawierające takiego uzasadnienie mogą zostać usunięte.
  • Ponieważ będę musiał zrekonfigurować serwery przez najbliższe parę dni możliwe są przerwy w funkcjonowaniu forum.
  • Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

John Deere S100 dobór oleju.

Darecki2005

Użytkownik
Samochód
Toyota rav4
Marka samochodu
John deere
Budżet/ile litrów
100/2 litry
Silnik
500cm
Data produkcji
2021
Filtr cząstek stałych (DPF/GPF)
  1. Nie
Jakiego oleju wymaga instrukcja
Załączam zdjecie instrukcji
Jaki olej masz obecnie
Nie wiem. Zalany fabryczny
Witam. Chciałbym się poradzić odnosnie doboru oleju. Instrukcja daje widełki i różne opcje. Z racji tego ze to traktorek do trawy chłodzony powietrzem i pracuje w wysokich temp oczekuje wysokiej ochrony. Czytałem dużo odnosnie typowych kosiarkowych sae30 ze to najtańszy badziew mineralny i lepiej zastosować olej samochodowy. Doradźcie coś dobrego z nowoczesnymi dodatkami. Kosiarka nowa i chciałbym przy 5 godz zrobić pierwsza wymianę. Cena nie gra roli gdyż potrzeba mi niecałe 2 litry na rok wiec te 100zł przeboleje jak by co. Pomyślałem nad jakimś dobrym 5w40 bądź 0w40 tylko ze w instrukcji ich nie ma i czy celowo ich nie wstawili czy poprostu nie chcą by lac lepsze oliwy. Zamieszczam instrukcje
 

Attachments

  • Screenshot_20210508-124821_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20210508-124821_Samsung Internet.jpg
    609,8 KB · Odwiedzin: 196
Nowy sprzęt to stosuj się do zaleceń producenta. Po gwarancji to już można być "mądrzejszym" od inżynierów i zalewać co się podoba.
John deer Turf-Gard wydaje się pierwszym wyborem. Lepkość 5W30 lub 10W30. 5W30 jest API SN-RC z dexos1 gen2 ? A to ciekawe :cool:
 
@Triumphator Może jakiś motocyklowy 10W40 zastosować?
W końcu także silnik chłodzony powietrzem. Olej będzie łapał dość wysokie temperatury.
Nonsens, oleje motocyklowe w kwestii temperatur, nie są w niczym lepsze od samochodowych. Powiedział bym nawet, że mogą sobie nie radzić nawet tak dobrze, biorąc pod uwagę konieczność stosowania wiskozatorów, żeby olej ogarniał rolę zarówno silnikowego, jak i przekładniowego.
 
konieczność stosowania wiskozatorów, żeby olej ogarniał rolę zarówno silnikowego, jak i przekładniowego.
Czyli do sprzętów ogrodniczych, wcale nie jest lepiej stosować motocyklowe oleje.
A takie przekonanie panuje na grupach użytkowników kosiarek na FB.

W sumie ciekawe temperatury osiąga olej w takiej kosiarce.
Bo z tego co czytam na forum, to po przekroczeniu 130 stopni oleje silnikowe do samochodów zaczynają znacznie szybciej degradować.
 
No właśnie nawalili w instrukcji tych lepkości i czort wie co najlepsze. Odnosnie gwarancji to nie ma jej bo traktorek kupiłem w USA a wysyłać tam na serwis się nie opłaca. Wiec uznajemy ze po gwarancji jest. Na forach kosiarkowych leja 10w30 i 10w40 polecane. Tylko mnie zastanawia czemu akurat 10w40 a nie 0w40 bo różnica w cenie nieduża. Nie znam się za bardzo jaki z półsyntetycznych byłby najlepszy
 
Ja mam craftsmana z silnikiem kohlera cv18s 18hp V2 od lat wlewam amsoila 10w30 metric do motocykli chodzi u mnie od 98roku tez zakupiony w usa. Pozdrawiam
 
Ja do kosiarki i agregatu ładuje od samego początku 5W-40 lub 0W-40 A3, co tam miałem. Nikt by nie uwierzył że silnik agregatu przetrwa tyle tysięcy godzin.
 
Ja do urządzeń ogrodowych lałem zawsze Orlena Platinum A3 10W40, teraz w kosiarce mam Specola Gold 5W40 bo został mi od Fabii, i to są i tak oleje lata świetlne powyżej wymagań producentów ;).

Tylko mnie zastanawia czemu akurat 10w40 a nie 0w40
Bo to typowe maszyny sezonowe i jakaś specjalna lepkość zimowa nie jest Ci do niczego potrzebna, zupełnie jak do motocykla, możesz tam spokojnie zalać 10W, jak i 20W, bez różnicy bo i tak poniżej 0 stopni pracował tym nie będziesz ;)
 
Typowy olej do kosiarki, motorówki to SAE 10W30 i tego najlepiej się trzymać, chyba że już silnik mocno zmęczony życiem to wtedy 40. Jak nie odpalasz silnika na syberyjskim mrozie to po co ci 0w? Ogólnie takie silniki są mało wymagające i na wszystkim, co dopuszcza producent będą pracować dobrze. Rzepak z pierwszego tłoczenia też da radę ;), ale szkoda bo za drogi do kosiarki, zdrowiej dodać do sałatki. Nie ma sensu stosować zbyt lepkich oliw bo to obniża sprawność silnika, z oleju mineralnego o wysokiej lepkości powstają też nadmierne depozyty w komorze spalania jeśli jest rzadko wymieniany.
 
Dlaczego martwi Cię szybka degradacja oleju? Przecież takie sprzęty robią "śmieszne" ilości roboczogodzin. U mnie ogród kosi sie powiedzmy 30 razy w roku, po 3 godziny to daje nam 90 roboczogodzin pracy oleju. W moim aucie dałoby to 4000 km.

Jak sprzęt po gwarancji to spróbuj Lotosa 5W30 ;)
 
Dzieki wszystkim za wpisy. Opinie widzę różne. Każdy ma swoją racje i fajnie poznać opinię innych. Po wypowiedziach zdecyduje się na jakiś 5w40 a3/b4. Cenowo pomiędzy 10W a 5W żadna różnica wiec będę coś z tego wybierał. Jak macie jakąś dobrą firmę to chętnie wysłucham bo składów nie znam. Jeśli nie to biorę cokolwiek z tej lepkosci
 
To dobry olej. Sam jeżdżę na Amsoilu SS toyotą. Myslałem też nad 0w40 ss ale to chyba przerost formy nad treścią. Chodz na rok 100zł się zmieszczę. Przemyśle to jeszcze
 
Ja osobiście używam od jakichś 5 lat tego poniżej. Kosiarka, zamiatarka, glebogryzarka itp. wszystko śmiga bezproblemowo.
 

Attachments

  • download.jpeg
    download.jpeg
    15,6 KB · Odwiedzin: 121
Tez caly czas na tym jezdzilem .. w tym roku wlalem 10w30 metric do motocykli chlodzonych powietrzem gdyz nie bylo tej wersji small engine - nie widze roznicy tak samo daje rade :w traktorku i kosiarkach )
Ps kiedys zalalem olej B&S i za kazdym razem przy odpalaniu traktorek kopcil a na amsie nic.
 
Last edited by a moderator:
Panowie takie pytanie. W tym roku kupiłem taki olej i chce zalać do tego traktorka. Zapewni to dobrą ochronę?
 

Attachments

  • 20220512_145504.jpg
    20220512_145504.jpg
    1005,3 KB · Odwiedzin: 94
Last edited by a moderator:
Back
Top