• Ponieważ będę musiał zrekonfigurować serwery przez najbliższe parę dni możliwe są przerwy w funkcjonowaniu forum.
  • Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

Mieszalnosc dodatków z olejami bazowymi

  • Thread starter Deleted member 925788
  • Start date
D

Deleted member 925788

Gość
Witam,

ten temat od dłuższego czasu nie dawał mi spokoju, gdzie nie zaspokoilem swojego głodu wiedzy, po otrzymaniu Maila z laboratorium Meguina, po tym jak się dowiedziałem, że od wielu lat stosuje się różne technologie, aby niepolarny PAO wymieszać z dodatkami. Aktualnie stosuję się jeszcze małą ilość Estrow/PAG itp. Ale ta wiedza jest powszechnie dostępna. Postanowiłem napisać do Oelcheck, otrzymałem następującą odpowiedź, która przetłumaczylem:

"obok Estrowych komponentów stosuje się np. aromatyczne węglowodory, aby zmienić rozpuszczalnosc syntetycznych węglowodorów (PAO)."


Oprócz tego dostałem propozycję, aby wziąć udział w szkoleniu: https://de.oildoc.com/home/

Jeżeli się czegoś dowiem, będę tutaj regularnie umieszczać informacje.

P. S.

Obowiązkowo potrzebujemy jakiegoś chemika na forum.
 
Ciekawy temat.
Chemik potrzebny od zaraz :)
Zdecydowałeś sie na to szkolenie?
 
Ha ha, tak czulem, ze ktos zada te pytanie. To kosztuje sporo pieniedzy z tego co kojarze, az taki zakrecony nie jestem :D Robcie zrzutke, wtedy udostepnie wszystko na forum, tam nawet jest analiza widm FTIR :twisted:

Fakt, jest to interesujace. Bo kazdy z reguly mysli, ze potrzebne sa polarne komponenty np. Estry, aby moc wymieszac PAO z dodatkami. Ale juz wiadomo, ze to nie prawda. To jest takze odpowiedz widzac oleje 100% PAO bez Estrow/OSP czy AN.
 
Pytanie było chyba jak najbardziej na miejscu ;)
 
95 euro za kurs online analizy IR... tanio nie jest. Jakby było w zlociszach to może by się ogarnęło jakoś, ale wątpię że uda się zebrać 400 złotych na kurs.

Ale ciekawe by to było.
 
Panowie, jakiś czas temu czytałem, że nie ma olejów 100% PAO ze względu na problem z rozpuszczeniem dodatków w bazach PAO i w związku z tym zawsze stosuję się dodatek HC. Czy coś się zmieniło w tym względzie? Pytam ponieważ pojawił się olej 100% PAO wg producenta z PMO:
https://sklep.pmo-oils.com/pl_PL/products/pmo-5w40-extreme-pao

Inny użytkownik napisał, że cyt: "Oczywiście, że już są takie oleje (czyt. 100% PAO). Dzisiejsze dodatki są w pełni kompatybilne z PAO. A nawet jeśli byłoby tam 0,5 procenta bazy II czy III to też można podciągnać to po 100%.
Co do oficjalnych aprobat mogą nie otrzymać, ale oficjalne normy już tak :) A najważniejsze zeby olej spełniał normę, aprobata to już coś za co się dużo płaci z pewnością więc mniejsze marki nawet tego nie wykupują."
 
Jak najbardziej są i to od dawna np. https://www.oil-club.pl/viewtopic.php?f=9&t=194
 
Więc nie ma problemów z mieszaniem dodatków w takich bazach?
Ponadto, wszystkie 100% PAO jakie widziałem spełniają stare normy,np BMW LL01, bez LL04 i nowszych.
Czy 100%bazy PAO uniemożliwiają stworzenie olejów LOW SAPS C3 spełniających nowsze normy?
 
Ponieważ to starsze receptury, będą sprzedawane tak długo, dopóki będzie zainteresowanie.
 
poziom1989 napisał:
Jak najbardziej są i to od dawna (...)
Jak najbardziej były i są.

Jest tylko jedna rzecz/problem.. to pieniądze. Dla 99% userów aut, nie ma sensu stosować oleju na PAO bo i tak nie wykorzystają jego możliwości.
Dobre (i znacznie tańsze) HC rozwiązuje problem smarowania silnika u zwykłego "Kowalskiego".

Skoro dobry olej na PAO w zdrowym i nie obciążanym nadmiernie silniku VW 1.8T (bez LPG) wg analiz robionych do 5k km, powinien pakietami wytrzymać 40.000 km a to co go predysponuje do wymiany to jego zabrudzenie.. a wymiany są co 15.000 km, to jaki jest sens robienia go na PAO ?
 
Do tego dochodzi dostępność tej bazy olejowej na świecie, jest nie tylko stosowana do produkcji środków smarnych. I faktem jest także, że tutaj na forum nie polecamy do każdego samochodu 100% PAO, w dużej mierze jak jednostka napędowa pracuje w warunkach intensywnego ciepła lub..... na Syberii :>
 
Back
Top