• Cytat贸w u偶ywajcie tylko je偶eli jest to potrzebne! Je偶eli chcecie komu艣 odpisa膰 u偶ywajcie @ z nazw膮 u偶ytkownika.

Monitoring temperatury oleju silnikowego

  • Thread starter Deleted member 6544987
  • Start date
Dzi艣 przejecha艂em si臋 troch臋 po autostradzie przy minusowej temperaturze i ci臋偶ko dogrza膰 olej powy偶ej 88st C. Przy je藕dzie kraj贸wkami by艂o jeszcze 10st mniej.

Screenshot_20260106-195604.png

Nie wiem jak to rozumie膰 - czy pomiar temperatury oleju rozpoczyna si臋 dopiero od -5st? Dopiero po 1.40 min. rozpoczyna si臋 wykres.Screenshot_20260106-201123.png
 
Last edited:
U mnie w aucie brak czujnika tem. Oliwy bardzo ubolewam z tego powodu , ludzie cz臋sto poruszaj膮 temat termostatu , bo wida膰 jak na postoju bardzo szybko spada temperatura cieczy ch艂odz膮cej , ale wynika to z konstrukcji silnika , zapewne temperatura oleju spada wolniej. @tomek1986 ty masz bardziej wypasionego Balerona u ciebie te偶 brak temp.oliwy ?
Ps. Masz wra偶enie 偶e auto te偶 nagrzewa si臋 wolniej ?
 
chyba zaden suzuki nie ma temp. oleju na liczniku i chyba przez obd mozna odczytac. W baleno szybko nagrzewa sie temp. wody. Tylko jak auto postoi min. kilka dni to do 90 stopni potrzebuje min. 5 km w mie艣cie.
 
U mnie w 2.4 d5 jad膮c autostrada przez 70km na tempomacie 165-170 temp p艂ynu sta艂a 87, oleju 105 a oleju w atf max ile dosz艂o to 94. Temp w haldex 23 stopnie.
 
chyba zaden suzuki nie ma temp. oleju na liczniku i chyba przez obd mozna odczytac. W baleno szybko nagrzewa sie temp. wody. Tylko jak auto postoi min. kilka dni to do 90 stopni potrzebuje min. 5 km w mie艣cie.
Nie w obd nie odczytasz , nie ma czujnika pono膰 , ciekawe czy jest to za艣lepione czy nie ma wcale .
 
Dzi艣 sprawdzi艂em, w jakim tempie rosn膮 temp p艂ynu i oleju w swoim Golfie GTI. Silnik 2.0 tsi evo4 w najmocniejszej wersji, czyli nie nastawiony na eko. Temperatura otoczenia -8, odczyty co 2 km jazdy. Pierwsze 2 km by艂o powoli, z kilkusekundowym postojem na 艣wiat艂ach, nast臋pnie spokojna jazda Sk膮. Po 8 km od pi膮tego zdj臋cia wida膰, jak spada temp p艂ynu i nie jest to skutek termostatu, bo ten jest zamkni臋ty do prawie 100 st, tylko sporego spadku drogi. Generalnie po 15 km jazdy termostat nawet si臋 nie otworzy艂.
Screenshot_20260204_083018_OBDeleven.jpgScreenshot_20260204_083203_OBDeleven.jpgScreenshot_20260204_083331_OBDeleven.jpgScreenshot_20260204_083450_OBDeleven.jpgScreenshot_20260204_083624_OBDeleven.jpgScreenshot_20260204_083755_OBDeleven.jpgScreenshot_20260204_084002_OBDeleven.jpg
 
U mnie jak temp pokaze 90 stopni i jak w艂膮cze ogrzewanie do maksa to temp wody spadnie do 75 stopni i tak orzez 10 km tak utrzymywa艂.
 
@sprajt2 Og贸lnie przy takich mrozach, jak jad臋 do pracy ekspres贸wk膮, to mam spadek 150-0 mnpm i obecnym, czy poprzednim Golfem 1.4 tsi silnik wych艂adza si臋 od p臋du zimnego powietrza. Du偶o czasu trwa cut off i nie ma co silnika nagrzewa膰. W 1.4 tsi przy podobnych mrozach jak doje偶d偶a艂em do pracy, potrafi艂 mie膰 60 st p艂yn i 30 st olej. 2.0 tsi nagrzewa si臋 chyba ze 3 razy szybciej od 1.4, co z jednej strony dziwi, bo du偶y jest 偶elwny, a ma艂y aluminiowy, ale z drugiej strony 1.4 pali艂 jak ma艂y diesel, a 2.0 przez pierwsze kilka minut jazdy na mrozie pali ponad 20/100.
 
Ja to znam z 2.0tdi i 1.5tdci. W tym drugim to wskaz贸wka potrafi spa艣膰 z zegarowego 90 a偶 poni偶ej skali.
 
Petronas 0W30 504/507 w 1.8 TSI: 96-97掳C wg wskaza艅 komputera pok艂adowego przy pr臋dko艣ciach 120-140 km/h, temp. otoczenia ~ 1掳C.
 
Grzebi膮c w car scannerze natrafi艂em na parametr "Oil thermal wear". Kojarzy kto艣 ten wska藕nik w 1.8/2.0 TSI?
 
W tsi nie wiem, w Hondzie ten parametr s艂u偶y do skracania czasu do wymiany oleju na podstawie przegrzania oleju przy szybkiej je偶dzie jak i cykli pracy na zimnym oleju.
 
Szkoda, 偶e nie wiem jak wygl膮da warto艣膰 na 艣wie偶ym oleju, bo odkry艂em go po kilkuset km od wymiany. Mia艂 wtedy warto艣膰 3900 km. Dorzuci艂em zdj臋cie do poprzedniego postu.
 
Zn贸w - nie wiem, jak w VW, ale u mnie ten parametr odejmowany jest od standardowego przebiegu do wymiany. Je艣li wymiany s膮 co 20 000, a ten parametr mia艂by 3900 - to komputerek wy艣wietli wymian臋 po 20 000 - 3900= 16100 km
 
Sta艂y 10 000 km / 365 dni
 
U mnie to si臋 nazywa Thermal Load z tego co pami臋tam a zasad臋 dzia艂ania @MC Subi wyja艣ni艂, dodatkowo jest jeszcze Soot Entry. Co ciekawe zlicza te偶 te parametry na sta艂ym interwale. Nie wiem jak w car scannerze ale w VCDS jak si臋 kasuje inspekcje to automatycznie resetuj膮 si臋 wybrane kana艂y adaptacji w tym te dwa podane.
 
Ciekawe od jakiego przebiegu odejmuje w moim przypadku, chyba nie od tego ustawionego teraz bo to by艂by przypa艂 馃槵
 
Back
Top