• Ponieważ będę musiał zrekonfigurować serwery przez najbliższe parę dni możliwe są przerwy w funkcjonowaniu forum.
  • Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

ON - Liczba Cetanowa / Indeks Cetanowy

Pedros

Użytkownik
Samochód
VW PASSAT CFGB
Liczba cetanowa jest miarą zdolności paliwa do samozapłonu sprężonej mieszanki paliwowo-powietrznej. Liczba cetanowa wpływa na łatwość rozruchu zimnego silnika, emisje gazów spalinowych oraz 'głośne' spalanie paliwa w cylindrze. Im większą LC ma dane paliwo, tym lepsza jest jego zdolność do samozapłonu i tym bardziej sprawny i regularny jest przebieg procesu spalania. Umownie dla cetanu, który charakteryzuje krótki okres opóźnienia samozapłonu przyjęto LC=100. Wartość LC paliw jest ściśle związana z ich budową chemiczną. Największe liczby cetanowe mają węglowodory parafinowe o dużej liczbie atomów węgla, posiadające długie, proste łańcuchy. Najmniejsze liczby cetanowe mają węglowodory aromatyczne.

Indeks cetanowy jest stosowany do oszacowania liczby cetanowej paliw o zapłonie samoczynnym w przypadku gdy niedostępny jest silnik badawczy do oznaczania tej właściwości lub gdy ilość próbki jest niedostateczna do wykonania testu silnikowego.

Z innej perspektywy:

Liczba cetanowa jest miarą zdolności paliwa do samozapłonu sprężonej mieszanki paliwowo-powietrznej i uzależniona jest od wielu czynników między innymi składu frakcyjnego. Liczba cetanowa wpływa na łatwość rozruchu zimnego silnika, emisje gazów spalinowych oraz „głośne” spalanie paliwa w cylindrze. Im większą LC ma dane paliwo, tym lepsza jest jego zdolność do samozapłonu i tym bardziej sprawny i regularny jest przebieg procesu spalania. Wartość LC paliw jest ściśle związana z ich budową chemiczną. Największe liczby cetanowe mają węglowodory parafinowe o dużej liczbie atomów węgla, posiadające długie, proste łańcuchy. Najmniejsze liczby cetanowe mają węglowodory aromatyczne. Ogólnie można powiedzieć, że im lżejsze paliwo tym mniejsza liczba cetanowa a im cięższe paliwo tym wyższa liczba cetanowa. Rzeczywista liczba cetanowa w paliwach jest zawsze niższa od wyliczonego indeksu cetanowego.

Indeks cetanowy jest liczbą używaną do oceny jakości i składu oleju napędowego. Liczba ta określa czas między wtryskiem paliwa do silnika a rozpoczęciem procesu spalania. Ten czas do spalania służy jako skuteczny sposób pomiaru jakości paliwa, ponieważ paliwa lepszej jakości będą się szybciej zapalać. Szybko zapalające się paliwo zazwyczaj zawiera mniej zanieczyszczeń i zanieczyszczeń niż paliwo, które zajmuje więcej czasu. Indeks cetanowy pochodzi od cetanu, który jest inną nazwą dla oleju napędowego.

Indeks cetanowy paliwa stanowi alternatywę dla tradycyjnej liczby cetanowej stosowanej do charakteryzowania różnych rodzajów oleju napędowego. Aby obliczyć liczbę cetanową, paliwo musi zostać spalone w bardzo precyzyjnych warunkach w specjalnej jednostce współpracującej z silnikiem badawczym (CFRE). Jednostki te są bardzo drogie i ogólnie można je znaleźć tylko w bardzo specjalistycznych warunkach. Aby sprostać wyzwaniom związanym z obliczaniem liczby cetanowej, wiele organizacji polega na wskaźniku cetanowym jako skutecznym oszacowaniu tego obliczenia.

Wiele agencji polega na standardach opracowanych przez ASTM International w celu dokładnego obliczenia wskaźnika cetanowego. ASTM D4737 zapewnia wzór oparty na czterech zmiennych paliwowych. Obejmują one gęstość paliwa, a także temperaturę odzysku w trzech przedziałach chłodzenia. Podczas gdy inni mogą polegać na alternatywnych metodach obliczeniowych, jest to jeden z najczęściej stosowanych standardów międzynarodowych.

Najczystszy, najwyższej jakości cetan ma wartość wskaźnika 100, a wszystkie inne paliwa są wyceniane w tej skali. Im wyższy wskaźnik cetanowy, tym lepsze paliwo i krótsze opóźnienie między wtryskiem a spalaniem. W przypadku niższych wartości indeksu paliwo ma prawdopodobnie niższą jakość i zajmie więcej czasu. Niskie wskaźniki cetanowe są często związane ze zwiększonym hałasem i wyższymi poziomami emisji w porównaniu z wyższymi wartościami wskaźnika. Standardowy olej napędowy stosowany w samochodach ciężarowych i maszynach ma wskaźnik cetanowy średnio od 40 do 55.

Jedną z głównych zalet związanych z indeksem cetanowym jest jego niski koszt i łatwe obliczenia. Chociaż wartości indeksu nigdy nie są tak dokładne jak liczba cetanowa, służą one jako dobre oszacowanie w normalnych warunkach. Główną wadą wartości indeksu jest to, że nie uwzględniają dodatków ani niektórych rodzajów zanieczyszczeń znajdujących się w paliwie. W bardzo precyzyjnych zastosowaniach indeks cetanowy może nie być odpowiedni ze względu na jego nieprecyzyjny charakter. Ci z bardzo wysokiej klasy silnikami mogą chcieć kontynuować testy liczby cetanowej zamiast polegać na szacunkach.

Jak to wyglada na wykresach.

59CF12A5-34F3-4783-AAE5-03BB5D249760.jpeg

0657D50E-250A-4B79-A121-E2C6EFCDCCD7.jpeg

519036E9-B6C2-4EDB-AC12-ACC49C9ECBD7.jpeg


W paliwach do silników wysokoprężnych najpopularniejszym dodatkiem kształtującym LC jest 2-EHN czyli mówiąc językiem ludzkim: azotan 2-etylohexylowy.

To jest najtańszy i najprostszy sposób podniesienia LC w paliwie.
LC odnosi się do szybkości samozapłonu to ten parametr można uzyskać jeszcze w inny sposób. W przeciwieństwie do 2-EHN, który obniża temperaturę zapłonu mieszaniny paliwa i powietrza tworząc reakcję łańcuchową rodników - to można jeszcze dodatkowo regulować lepkość samego paliwa. Mniejsza lepkość wspomagana związkami obniżającymi napięcie powierzchniowe powoduje szybszy zapłon ale jest tutaj pewna pułapka. Zbyt małe cząstki paliwa ulegają zapłonowymi zbyt blisko rejonu wtryskiwacza nierównomiernie wypełniając komorę spalania.

Reasumując, im wyższa LC, tym:

- pełniejsze spalanie
- ułatwia rozruch - szczególnie w niskich temperaturach
- mniej cząstek stałych z procesu spalania
- mniej niepełnych tlenków
- łagodniejsza praca silnika
- większa wydajność z jednostki masy paliwa
- mniejsze spalanie
- mniejsze zapychanie układu obróbki spalin
- bardziej czysty układ wtryskowy (głównie z powodu łączenia 2-EHN z innymi stabilizatorami i dodatkami)

Na pytanie czy diesel może być czysty?: odpowiedz brzmi: TAK

Niewielkim kosztem, dobrymi dodatkami (m.in. smarnymi) znacznie poprawiamy wydajność silnika a bardzo dobrymi - przedłużamy w zauważalny sposób trwałość silnika i układu obróbki spalin.

Jest jednak pewna granica racjonalnego podnoszenia LC. Kompozycja STABILNYCH wysokocetanowych paliw jest trudna. Tak samo prymitywne dodawania selektywnie 2-EHN nie jest dobrym pomysłem. Pamietajmy, że olej napędowy skalda się z wielu parametrów i wzbogacanie paliwa może odbywać się tylko w umiejętny sposób aby mówiąc obrazowo nie popsuć pozostałych parametrów wyznaczających jakość paliwa.
 
Last edited:
Dzięki, bardzo ciekawy tekst.

Najciekawiej wyglądał wykres ze spalania LDV i korelacja między opóźnieniem zapłonu (bo zakładam że o to chodziło?) i spalaniem, a produkcją cząstek stałych i NOx. Kto by przypuszczał, że im większe spalanie tym mniej NOx.

Test na osobówce z CN60 też wygląda ciekawie, spory spadek emisji przy wyższej liczbie cetanowej, tylko 6 cylindrowy diesel 2.4 to mało europejski test. Wiesz może z czego i jak był pozyskiwany ten syntetyczny diesel?

W sumie to trochę teoretyczne już rozważania, za 10 lat praktycznie w UE nie będzie spalinówek w sprzedaży chyba że się jakiś cud stanie, ale mimo wszystko fajnie pokazuje że silniki ICE wcale nie muszą być takie brudne za jakie się je uważa. W kontekście "zmowy" niemieckich producentów w temacie AdBlue jest to jeszcze ciekawsze, bo możliwe że ta zmowa zabiła w Unii silniki spalinowe.
 
Z tym NOx to właśnie igła w oku VW- ostatnia akcja przeprogramowywania sterowników aby obniżyć poziom NOx kosztem oczywiście użytkownika .

Sama produkcja tlenków azotu jest jeszcze bardziej skomplikowana bo w układzie obróbki spalin cześć powstaje jako produkt finalny.

Wykresy Boscha to stary amerykański test, bo tam jest największy problem z LC - tam każdy kondycjonuje paliwo we własnym zakresie.
Paliwo syntetyczne - technologicznie to raczej GTL (choć pewności nie mam bo można jeszcze z biomasy uzyskać pewne francje)

Sprawdzę jak LC >60działa w moim TDI. Zawsze poruszałem się w okolicach 55, 56.



Z tymi elektrykami to być może przyszłość ale teraz jest mnóstwo aut które są i będą :)
Każde działanie na rzecz obniżenia emisji to działanie na plus.

Widziałem stare Fordy podlane dodatkami do paliwa i bez DPF spaliny bez zarzutów, bez widocznych cząstek stałych. Zadbane auto to czyste spaliny ale to jest proces.
Dbanie o wtryskiwacze, utrzymywanie LC na odpowiednim poziomie, tankowanie zawsze do pełna, wymiana filtrów paliwa (powietrza też) to takie minimum. Bez zbędnej gimnastyki z pipetą przy dystrybutorze.

Chemia jest tania jak barszcz. Dolewka przed tankowaniem 1:1000 to nie fizyka jądrowa ;)

Warto podkreślić, że producenci paliw balansują pomiędzy wieloma parametrami przyjmując kompromis aby zapewnić zgodność z norma PN-EN590 najniższym kosztem. Każdy zada pytanie dlaczego koncerny nie produkują „lepszego” paliwa.? Bo nie muszą - rozkonfekcjonowanie jako premium to dodanie ultra niewielkiej ilości dodatków o koszcie pomijanym ale dzięki temu można nadrobić marżowość dzięki paliwom premium.

Te koncernowe dodatki są tak niedrogie, że droższa jest procedura rozdziału na 2 rodzaje paliw i niektórym koncernom opłaca się sprzedawać paliwa premium (wzbogacone) jako standardowe bo nawet lepiej losowe testy przechodzą.
 
Last edited:
Ciekawy artykuł, szkoda że w Polsce nie ma diesla 60 cetan,z chęcią bym spróbował go i porównał do tego co mam.
 
Można zrobić we własnym zakresie - teoretycznie, bo przyrost LC nie jest liniowy bo tem zależy od konkretnego składu paliwa, które wzmacniamy. Niemniej podnieść LC /IC zawsze możemy :)
 
Uzupełnienie opisu mechanizmu wpływu LC na spalanie za https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Liczba_cetanowa




W polskiej normie dla olejów napędowych ustalone jest minimum liczby cetanowej, wynoszące 51, ponieważ badania eksploatacyjne silników Diesla wykazały, że paliwa o niższej liczbie niekorzystnie wpływają na silnik (powodując spalanie w rosnącej objętości nad tłokiem, co termodynamiczniejest niekorzystne) i znacznie obniżają ekonomikę jazdy. Generują też większy hałas, a zwiększone zużycie paliwa (przy niezupełnym spalaniu) powoduje zwiększoną emisję sadzy. Natomiast wzrost liczby cetanowej powyżej 50 wydatnie poprawia własności eksploatacyjne paliwa, praca silnika jest „miękka” i łatwiej zwiększa obroty, ułatwia rozruch silnika, spowalnia zanieczyszczenie dysz wtryskiwaczy, ogranicza udział cząstek stałych w spalinach i obniża hałaśliwość silnika.

Liczbę cetanową określają normy ISO 5165[2]oraz DIN 51601, 51628 i 51773.

U mnie w baku jeździ już paliwo LC 60+.
Zdecydowanie jest ciszej, mocniej i przyjemniej. Na razie za mało km żeby rzetelnie podzielić się informacjami - ale powiem jedno: nowa kultura pracy klekota;)
 
Czego użyłeś co sprawiło, że masz w baku paliwo LC60+ ?

Wysłane z mojego ONEPLUS A6000 przy użyciu Tapatalka
 
2-EHN ze smarem. Dosyć dużą dawkę, która po przeliczeniu w przybliżeniu daje LC na poziomie ok 62.
 
@Pedros zapytam trochę bezczelnie, naprowadzisz lub po prostu dasz instrukcję jak to zrobić we własnym zakresie? 😉
Pozdrawiam
 
Bez znajomosci w branży chem, najprościej znaleźć gotowca. Sam 2EHN można jeszcze kupić poza branżą ale to jest połowa sukcesu - potrzebny jest lubrykant w odpowiedniej ilości (tez nie za dużo) bo to jest mieszanina bez detergentów i trzeba wykorzystać właściwości, że tak się wyrażę- samoczyszczące.
Detergenty trochę psują kompozycje ale co jakiś czas prewencyjnie można dodać swoje ulubione - choć nie ma takiej potrzeby.

Jesli ktoś ma czysty układ paliwowy - 2EHN nie powoduje nadbudowy depozytów na zewnętrznej części wtryskiwaczy, wręcz przeciwnie.

Ale pamietajmy, ze jeszcze jest pompa, wewnętrzna cześć wtryskiwacza i one zasługują wysoki poziom czystości.
Jak mi się nie znudzi zabawa to dorzucę detergent(y) do mieszaniny i zobaczę jak to wpływa.
 
Last edited:
Ja używam vervy i do tego podwójną dawkę millersa diesel power eco max i silnik pracuje ciszej, zdecydowanie lepiej jeździ ciekawe czy to jest zdrowe dla silnika
 
Można, ale pilnuj czy nie ma zwiększonego zadymienia - bo można przegiąć :D i ja o tym dobrze wiem;)
 
Można, ale pilnuj czy nie ma zwiększonego zadymienia - bo można przegiąć :D i ja o tym dobrze wiem;)
No właśnie co może kupić zwykły zjadacz chleba bez wiedzy jak twoja aby także cieszyć się z lepszej i efektywniejszej pracy swojego biedoklepa
 
Jeszcze parę dni i taniej będzie lać same dodatki.
Ciekawe co zrobią, jak cena wskoczy do 10 zł, totemy nie pozwalają na wyświetlanie 4 cyfr, a system nie ma możliwości przesunięcia przecinka, musi być do setnych części 😄.
Pany napęd po 8 zeta, wy macie jeszcze hajs na dodatki???
30-40 zł na Mannola czy Kleen-flo na 1000 litrów gnojówki, to przecież nie jest fortuna.
Ludzie na potęgę nie zaczynają przesiadać się na Specola, Orlena i Lotosa, to dlaczego nagle mieli by zacząć rezygnować z dodatków? ;)
 
Back
Top