• Ponieważ będę musiał zrekonfigurować serwery przez najbliższe parę dni możliwe są przerwy w funkcjonowaniu forum.
  • Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

PMO Extreme 5W-40

  • Thread starter Deleted member 925788
  • Start date
A gdzie ja napisałem że zawsze , napisałem że często.
 
A gdzie ten olej ma pochłaniać te dźwięki ?
W misce olejowej, w turbinie... czy może w cienkich kanałach ?
Oleje mają strukturę która pozwala na pochłanianie dźwięków ? :)
 
Fakt faktem, czesto na forach mozna przeczytac, ze oleje na PAO pracuja bardziej "metalicznie", lecz ja tego zjawiska nie potwierdze, bardziej jestem sceptyczny.
 
Może nie tyle pochłaniać co zmieniać charakterystykę dźwięku w hydraulicznych popychaczach zatwarów bo to przeważnie po wymieni oleju słyszymy różnicę w pracy zaworów.
 
A dlaczego olej nie może zmienić tego jak odbieramy dźwięk pracy silnika? Wystarczy ich inna gęstość, inne odbieranie i oddawanie ciepła i dźwięk będzie inaczej przewodzony w bloku silnika. Jak się doda do tego różnice czysty a zawiesina syfów to już w ogóle.

Ocenianie jakości oleju na podstawie dźwięku jest głupotą, ale poza tym?
 
jerseyAdmin napisał:
Ocenianie jakości oleju na podstawie dźwięku jest głupotą, ale poza tym?


A internet pełen polecania na postawie wrażeń słuchowych :roll: . Szkoda, że przeważnie nikt nie zwraca uwagi, że ludzie porównują ściek o przebiegu 10 - 20 tysięcy do świeżego oleju i na tej podstawie nowy jest taki super.
 
Baza olejowa jak najbardziej może mieć wpływ na dźwięk silnika. Niekoniecznie musi być głośniej, ale może być po prostu inaczej i to wszystko zależy od odbiorcy, jeden ma bardziej wrażliwe ucho i słyszy inny zakres częstotliwości. Przykładem jest chociażby słuch muzyczny. Jeden potrzebuje głośników za 20 tysięcy bo słyszy różnicę w jakości( a także trochę inne brzmienie instrumentów) a inny słuchając muzyki z głośników za 10 tysięcy powie, że jest tak samo. Każde ucho jest trochę inne.

A z czego wynika inny dźwięk? Wynika chociażby z budowy łańcuchów cząsteczek. Baza PAO to węglowodory o bardziej uporządkowanej strukturze a co za tym idzie mogą bardziej przenosić dźwięk bądź zmieniać jego charakterystykę.

Ale bardzo wiele zależy również od silnika. W większości przypadków różnica jest niezauważalna.
 
jerseyAdmin napisał:
Ocenianie jakości oleju na podstawie dźwięku jest głupotą, ale poza tym?
ale co innego wrażenia słuchowe na oleju o różnej lepkości
a co innego "dźwiękochłonność oleju na bazie PAO" :mrgreen:
 
poziom1989 napisał:
...
Spektroskopia IR: Potwierdza zastosowanie i obecnosc bazy PAO, zgodnie z opisem na etykiecie.

Co konkretnie potwierdza ta dużą zawartość PAO?
Zdaje się, że fala 722cm-1 ma się wznosić powyżej 1.05, gdy tymczasem tutaj jest ~0.7.
HC też to nie jest, bo takie oleje majją 722 na poziomie najczęściej 0.99.

Mogę się mylić, bo bardzo mało wiem nt IR.
 
Intensywność w tym konkretnym obszarze.
 
SACZI napisał:
poziom1989 napisał:
...
Spektroskopia IR: Potwierdza zastosowanie i obecnosc bazy PAO, zgodnie z opisem na etykiecie.

Co konkretnie potwierdza ta dużą zawartość PAO?
Zdaje się, że fala 722cm-1 ma się wznosić powyżej 1.05, gdy tymczasem tutaj jest ~0.7.
HC też to nie jest, bo takie oleje majją 722 na poziomie najczęściej 0.99.

Mogę się mylić, bo bardzo mało wiem nt IR.

Zobacz sobie na skalę na osi "y". W niektórych widmach oś "y" dochodzi na skali do ponad 5 i wtedy wzniesienie się piku do 1,2 - 1,3 jest możliwe. A tutaj masz wyskalowane do 2,5 na osi "y". Więc w dużym przybliżeniu można powiedzieć, że tutaj te ~0,7 odpowiada 1,4 na widmie, które jest wyskalowane do 5 (na osi y) Nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem, ale kiedyś pytałem w laboratorium i tak mi zostało to wyjaśnione :)

Więc tutaj pełnoprawny olej 100% PAO. Zresztą można też posłużyć się niską temperaturą płynięcia, podwyższonym HTHS i obniżonym indeksem lepkości. Każdy z tych parametrów jest spójny dla oleju 100% PAO.
 
HTHS niekoniecznie, lecz temperatura plyniecia i VI, jak najbardziej.
 
Ja się opieram na poniższym opisie:
https://www.oil-club.ru/forum/topic/3489-ik-spektroskopiya-fure-ftir-fourier-transform-infrared-spectroscopy/?page=17&tab=comments#comment-1311151
Po przetłumaczeniu:
róbowałem zebrać znane nam informacje, jeśli coś jest nie tak - poprawne)


Jak odczytać widmo FTIR (IR) oleju silnikowego


Trochę teorii. Istotą spektroskopii w podczerwieni jest to, że promieniowanie podczerwone przechodzi przez substancję. Część promieniowania jest absorbowana w substancji. Co więcej, różne cząsteczki pochłaniają promieniowanie tylko określonej fali. Dzięki temu przy użyciu widma IR można określić obecność grup funkcyjnych i innych fragmentów cząsteczek i na tej podstawie wyciągnąć wnioski na temat składu substancji.


Na wykresie widma wzdłuż osi X wyświetlana jest długość fali promieniowania, wzdłuż osi Y jest stopień absorpcji promieniowania (lub transmisji promieniowania - na wykresach „odwróconych”). Ogólna zasada: im więcej tej lub innej substancji - tym wyższy pik.


W oleju silnikowym za pomocą widma IR można określić obecność (przynajmniej tego, co wiemy):
• Estry.
• PAO , a raczej syntetyczny olej bazowy.
• Alkilowane naftaleny.
• glikole polialkilenowe (PAG).


Estry, a ściślej estry, rozpoznajemy po piku przy długości fali 1700-1750 (pokazuje obecność grupy funkcyjnej C = O) i długości fali 1150-1200 cm-1, a także 1000-1100 cm-1 (grupa funkcyjna С - O-С) wysokość mniejsza niż o 1150-1200 cm-1 (grupa funkcyjna С - O). Patrzymy na

skład bazy i obecność PAO przez pik przy fali około 722 cm-1. Im wyższa, tym bardziej „syntetyczna” baza. Na przykład w oleju z grupy III będzie to 0,97–1,05. Olej z PAO ma 1,11-1,15 i więcej. I woda mineralna - 0,90-0,95. Jak rozumiem, pik tej fali pokazuje obecność nierozgałęzionych łańcuchów nasyconych węglowodorów (C - C).

Nie należy jednak postrzegać tych liczb jako absolutnych i wyciągać z nich jednoznaczne wnioski. Zdarzały się przypadki, gdy olej, według wszystkich cech, w dobrym hydrokrakowaniu grupy III wykazywał pik około 0,94. W pewnym momencie urządzenie zaczęło pokazywać ten pik poniżej bezpośrednio na wszystkich testowanych olejach.
 
Czytałeś w ogóle mojego posta? Oczywiście, że im większe pole powierzchni pod pikiem bądź jego wysokość tym (teoretycznie) większa zawartość PAO, ALE każde laboratorium ma inny sprzęt i przedstawia widmo w INNEJ skali. W jednym widmie pik 722 może mieć wartość 0,7 i będzie równoznaczny z innym pikiem o wartośći 1,3 bo na jednym skala jest do 2,2 a na innym do 5.
 
Tak, czytałem, ale szczerze mówiąc niewiele z niego zrozumiałem.
Czyli tak, pik na odpowiedniej fali odnosimy do całej skali?
Czyli dwie skale, 5 i 2.5.
Na skali do 5, 1.0 znaczy "mniej" niż przykładowo 0.6 na skali 2.5?
No to w takim razie takie analizy nie można do siebie porównywać ...

Ja nie jestem chemikiem ...


[mention]jerseyAdmin[/mention] , przenieś proszę kilka postów do "IR-Spektroskopia"
https://www.oil-club.pl/viewtopic.php?f=9&t=16
 
Ja też nie jestem, ale na studiach miałem taki przedmiot jak spektroskopia i tam nas uczyli, że do określania ilości badanego związku ważny jest też stosunek wysokości jednego piku do drugiego. Teraz już szczegółów nie pamietam, ale taka wiedza mi pozostała.

Co do skali to tak naprawdę może być ich więcej. Tutaj podałem tylko przykład 5 i 2,5. Na pewno są laboratoria, które mają znacznie czulszy sprzęt, na którym absorbancja (widoczna na osi Y) byłaby przy fali 722 jeszcze wyższa i miała wartość np 2,2. Wcale by to nie znaczyło, że PAO jest 150% :D

No dlatego ciężko porównywać analizy jedne do drugich i przy określeniu zawartości PAO często pomagamy sobie chociażby temperaturą płynięcia czy indeksem lepkości o ktorym wposminałem wcześniej.
 
Acha, to dlatego kilka razy czytałem opinie, że potrzeba kilku analiz z danego laboratorium, żeby stwierdzić że pik A1.2 oznacza PAO, a A0.99 HC?

PS
Ja niestety nie miałem analizy spektralnej ...
 
Jeśli jest pomiar jest robiony na jednym sprzęcie to wynik teoretycznie powinien być bardzo zbliżony, ale jeśli laboratorium ma kilka spektrofotometrów to już różnice wiadomo, ze mogą być spore :D
 
Back
Top