• Ponieważ będę musiał zrekonfigurować serwery przez najbliższe parę dni możliwe są przerwy w funkcjonowaniu forum.
  • Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

TYMCZASOWY - Oleje bazowe

  • Thread starter Deleted member 925788
  • Start date
Status
Zamknięty, nie można już odpowiadać.
A co powiesz o gr. IV, ktora ma bardzo ograniczona zdolnosc do rozpraszania ubocznych produktow spalania itp. gdzie gr. I z pewnym marginesem bedzie przewyzszac ta grupe.
 
Mimo, że to jest amatorskie forum internetowe, warto zwracać uwagę na poprawność nazewnictwa.
Nie dalej jak w sobotę przeczytałem określenie:
"półsyntetyk oparty o bazy GTL".
Albo oleje oparte o bazy III gr nazywane mineralnymi.

Mniejsza, czy powyższe to prawda, ale "kropelka PAO" z "totalnego ścieku" robi "olej klasy premium".
I określeń takich używają osoby zajmujące się profesjonalnym doradztwem olejowym!
 
Ludzie używają takiego a nie innego nazewnictwa, bo sami producenci wykorzystują nieścisłości związane z tym, co może być nazywane syntetykiem a co nie. Niestety na większości olejów HC dumnie widnieje nazwa "olej w pełni syntetyczny" itp chwyty marketingowe. Pół biedy jak jest jeszcze opis "olej oparty o bazy syntetyczne" tu już jest bliżej prawdy.
Oleje oparte na PAO to są już pomału ginące dinozaury lub oleje typowo wyczynowe/sportowe, których stosowanie w cywilnym aucie mija się z celem.
Na upartego można kupić jeszcze np. Meguina 5W40, który jest olejem "w pełni syntetycznym" lub coś z PMO ale to już by trzeba prześledzić ich aktualną ofertę, co tam jest full syntetykiem.
 
Nowoczesne HC ma tyle wspólnego z ropą naftową co PAO i wg mnie spokojnie może być nazywane syntetykiem. Kwestia prawodawstwa, w USA HC to syntetyk, w Niemczech czy Japonii nie. U nas pokutuje mit niższości hydrokrakingu nad polimeryzacją i tak się kręci.

Poza tym znowu robicie pytającemu o olej OT.
 
No tak, tylko czy wszystkie oleje "syntetyczne" na rynku są jak to powiedziałeś "nowoczesne"? Raczej tylko część z nich, pewnie tylko te które są w jakiś sposób "ekologiczne". Reszta to pewnie stare bazy
 
PAO nadal jest w użyciu i będzie pomimo tego, że oleje oparte o technologie HC i pokrewne są na coraz wyższym poziomie jakościowym. Bardziej wymagające formulacje to zwykle mieszanina olejów bazowych gdzie jest i HC/GTL i PAO i czasem nawet niewielka domieszka estrów. Wszystko zależy od receptury i wymagań danej normy bo w niektórych przypadkach "wzmocnienie" oleju PAO jest nie tyle zachcianka producenta co koniecznością. Zdecydowana większość norm i aprobat nie wymaga stosowania nic poza III grupa ale sa i takie, gdzie receptura zakłada jakiś % udział baz PAO. Z PAO jest ten zasadniczy problem, że są to po prostu bazy bardzo drogie w produkcji więc jeśli jest możliwość zastosowania tańszej bazy przy jednoczesnym spełnieniu wszelkich zakładanych norm i aprobat to się ta tańszą bazę stosuje. Trzeba tez pamietać, że rozpiętośc w jakości w obrębie baz III i IV grupy jest spora dlatego nie każde HC jest równe innemu HC a PAO innemu PAO. Bazy PAO mają niewątpliwie sporo zalet ale jest pytanie czy w codziennym użytkowaniu różnica w bazie olejowej będzie w jakiś istotny sposób wpływała na "silnik". To już jest indywidualna sprawa ale w większości przypadków nie ma sensu na siłę szukać oleju z większym udziałem IV grupy. Nie znaczy to jednak, że w niektórych przypadkach nie warto szukać oleju na IV grupie czy częściej z większym udziałem IV grupy. To jak już pisałem bardzo indywidualna kwestia i temat rzeka. Co do 1.8T to cytując osobę, która zjadła żeby na tych silnikach to do 300 KM dobre HC wystarczy (pod warunkiem regularnych wymian co 6-8 tys.).
Jak zwykle polecam do tego silnika przede wszystkim 2 wzglednie niedrogie oleje : Eurol Super Lite 5W40 (przetestowany na wszystkie możliwe strony) i Lotos Syntethic 5W40 (bardzo solidny olej) oraz droższego ale opartego właśnie w całości o bazy IV grupy Meguina Super Leichtlauf 5W40.
 
Wszystkie bazy mają wady i zalety. Gdyby nie to, że przygotowuje opisy analiz to nie wiedziałbym na czym jaki olej jest zrobiony. Po prostu mnie to nie interesuje. Dobry olej będzie dobry nawet na grupie I, a zły będzie zły nawet na estrach i PAO.

Można powiedzieć, że wyrosłem z tego. Chociaż bez bicia przyznam że był okres kiedy byłem wiernym wyznawcą świętego PAO.
 
Ja tam dalej wyznaję religię PAO - to dobry marketing przy sprzedaży auta. Paaanie, ja tu olej na "pało" leję, to chyba silnik zdrowy, nie? 🤣Jeszcze jak dostanie arkusz z analizy oleju, to już nie odejdzie...
 
Mieszanina gr. IV to bardzo trudne oleje, wymagają wielu ulepszaczy itp.
 
Silesia Oil chyba takie dla Avii robi(ła?), ale ich pod własną marką nie sprzedają. Więc w zasadzie nie ma :)
 
Status
Zamknięty, nie można już odpowiadać.
Back
Top