VW Polo V manualna skrzynia

Anduin

Użytkownik
Witam wszystkich,
W najbliższych dniach bede chciał wymienić olej w manualnej skrzyni biegów w VW Polo V, benz. 1.4 (nie TSI), 2013 r.
W instrukcji nie mam żadnej wzmianki o normie oleju czy nawet lepkości.
Co możecie polecić ? Przeglądając niniejsze forum, natrfaiłem na m.in. Ravenol MTF-3 SAE75 i Eurol MTF 75W GL-4 (Eurol chwalony ze względu na dodatek Mo). Nie wiem czy Ravenol jest pod GL4 czy GL5. Może inne propozycje, ewentualnie czy znacie wymagania oleju do tej skrzyni ?
 

Marconi

Użytkownik
Przydałoby się oznaczenie skrzyni ale jedną normę g052527 mają wszystkie w tym modelu. Tą normę spełniają wymienione oleje, również fuchs 75w, który jest bliźniaczy do eurola. O normie nie ma za dużo informacji ale inne normy vw, które występują na tych olejach mają lepkosc 36 w 40 stopniach. W ravenolu nie jestem pewny tej lepkości a eurol i fuchs podają te parametry. Oleje mają inne dodatki, ravenol to fosfor, wapń i bor a eurol fosfor, molibden, bor. Jest jeszcze castrol 75w80 zalany przez kilku użytkowników forum, który ma podobne lepkości i niższa temperaturę płynięcia ale wymienia w karcie jedna normę i jest inna. Jego skład to fosfor, molibden, bor i wapń ale fosforu jest cztery razy więcej niż u poprzedników.
 

Anduin

Użytkownik
Spróbuje poszukać oznaczenia skrzyni. Kiedyś czytałem, że jest na tabliczce w bagażniku.
Nie znając skrzyni dokładnie, Eurol lub Fuchs byłyby ok ("uniwersalne" w tym przypadku) ?
 

Bochcio

Użytkownik
Samochód
C5 2.0 HDI
Castrol 75W80 GL4+. Właśnie zalałem z polecenia forumowiczów i jest perfect. Na OE chodziła skrzynia bardzo dobrze, ale na tym jeszcze ciut lepiej :)
 

Anduin

Użytkownik
Rozważałem tego Castrola, tylko zacząlem się zastanawiać czym się różni od Castrol Syntrans B SAE75 (tylko lepkością?) ? W wyszukiwarce Castrol podaje oba te płyny.
 

soszo

Użytkownik
Samochód
Hyundai ix20 1.6 Pb
Jest to prawdopodobne , ze tylko lepkością. Msds są podobne. Analizę 75W80 znajdziesz gdzieś w sieci. B 75W czeka u mnie na wymianę i analizę icp. Może kiedyś się doczeka
 

Anduin

Użytkownik
W takim razie zgodnie z Wasza wiedzą, który lepiej sie sprawdzi: Eurol, Castrol 75W80 czy może Ravenol ?
 
Top