• Ponieważ będę musiał zrekonfigurować serwery przez najbliższe parę dni możliwe są przerwy w funkcjonowaniu forum.
  • Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

Zakres badań w analizie oleju - propozycje i dyskusje

soszo

Moderator
Samochód
Kamiq 1.0 DLAA Micra CR12DE Panda 1.1 Fire
Dzięki . Za mało opisywane jest widmo po analizach. Praktycznie ogranicza się do stwierdzenia "jest pao/nie ma pao" przez co wydawało mi się, że robienie FR-IR jest zbędne.
 
Bo wlasciwie jest zbedne, ma sens jezeli dochodzi np. do kontrowersji w przypadku gdy producent deklaruje 100% PAO. To jest zbyt obszerny temat.
 
Bo jest zbędne. Robimy dobrze Polarisowi który potem te widma może wykorzystać przy analizach zużytych olejów bo do tego, czyli UOA, służy głównie FTIR. Zastanawiam się czy przy analizach z niego nie zrezygnować i nie robić analiz podstawowych za to większej ilości olejów, ewentualnie robić ciut rozszerzone np o TAN czy inne opcje oferowane przez @wlyszkow.
 
W cenie widma zmieści się tylko TAN i temperatura zapłonu (10+89). Z wszystkimi opcjami to może ze dwie analizy na rok dałoby się radę zrobić :)
 
Za mało opisywane jest widmo po analizach. Praktycznie ogranicza się do stwierdzenia "jest pao/nie ma pao" przez co wydawało mi się, że robienie FR-IR jest zbędne.
1. nie potrafimy tutaj dokładniej czytać widm, więc nie ma więcej informacji na ten temat.

2. Dla nas przydatność widma ogranicza się, jak zauważyłeś, że prawdopodobnie jest lub nie ma dodatku PAO, ale wielu na dany olej później patrzy przez to przychylniej. Patrz Lotos Aurum 504/507 vs Aurum A5.
Poza tym często takie informacje można wyczytać z MSDS, gdzie muszą być zawarte informacje o substancjach szkodliwych (chyba?). Tam często piszą: "oleje rafinowane w atmosferze wodoru 50-75%".

3. Zamiast widma, można robić bardziej praktyczne testy, np "4ball test" (to taki Piotr Tester, tylko płatny i certyfikowany ;):))

Tutaj robi się offtop, a temat zdaje się być do przdyskutowania.
 
Proponuję przedyskutować zakres badań przy analizach olejów, które zlecamy do laboratirium Polaris.
W tym momencie wygląda to tak, że robimy analize podstawową (skład, lepkość, TBN) i widmo, z którego odczytujemy, że oleje prawdopodobnie ma lub nie ma PAO w składzie, po czym jest "awantura", że olej X ma 30% PAO i jest "lepszy" od oleju B, który ma (prawdopodobnie) 25% PAO ...
 
Aby to opisac bardziej szczegolowo chce dodac, ze przy pomocy FT-IR idzie "wyczytac" czy dany olej bazuje na oleju mineralnym, HC lub PAO. Sa wzorce dla kazdej grupy, trzeba je znac. Jest kilka charakterystycznych cech w konkretnych obszarach w ktorych dochodzi do absorpcji. Odnosnie innych dodatkow nie bede sie rozpisywac, bo uwazam, ze to nie ma sensu. Najczesniej jak napisal @SACZI dodaje sie do 30% PAO, w zaleznosci od formulacji itp. Z reguly tak czy owak praktycznie wszystkie oficjalne receptury bazuja na VHVI. FT-IR jest w rzeczywistosci bardziej korzystne (jak juz wspomnial @jerseyAdmin) do oceny przydatnosci srodka smarnego pod katem zawartosci wody, paliwa, nitracji, oksydacji lub zuzyciem dodatkow AW itp.
 
Czyli zostawiamy jak jest. "4 kulki" nie są tanie, a jeśli dobrze pamiętam to wyniki zamieszczone przez bonkera (nie umiem ich znaleźć) były dość zaskakujące. M1 ESP 5W30 wypadł najgorzej z testowanych, a raczej w ogólnej opinii najgorszym olejem nie jest.
 
Ciężko było ale udało mi się to znaleźć ;)
Opera Zrzut ekranu_2020-09-20_100721_www.oilclub.pl.png


Na tej podstawie twierdzę , że wyniki 4 balls są zbędne do oceny jakości oleju w naszych analizach.
Imho zwycięzcą testu został 10W40 A3/B3 na pewno w kategorii cena/jakość
 
Pewnie dlatego że tam w tym Venolu jest bardzo tlusto pod względem ZnDDP
 
Nie wiem czy piszę w dobrym miejscu , ale po zmianie oleju na innego producenta zostało mi w butelce ok 300 ml Eneos Premium Ultra 5w30. Jest to trochę egzotyka na naszym rynku, mało osób zna i używa. Generalnie nie jest mi ta ilość już do niczego potrzebna więc pomyślałem , że jeśli znalazła by się ekipa osób zainteresowanych analiza tego oleju to mogę udostępnić , przesłać gdzie trzeba, i dołożyć jakąś cegiełkę .
 
Eneos wychodzi z Polski chyba. Moje pytanie o przyszłość w siedzibie Eneosa zostało bez odpowiedzi więc raczej oleje będą coraz ciężej dostępne.

Ale analizę można zrobić, czemu nie. Założę zbiórkę jak znajdę chwilę.
 
Co myślicie o analizie we Venturolab? Lepiej/gorzej niż w Polaris? Lab nie określa zawartości boru ale siarka jest w standardzie tylko, że w ppm, a nie w procentach. UOA z porównaniem widma kosztuje chyba 220zł z przesyłką i zestawem bo pobrania próbki. Chciałem wrzucić link ale
Screenshot_20210429-072953_Chrome.jpg
 
Okolo 90% analiz mamy z polarowa, więc "tak samo zepsutych".
Venturo ciężko będzie porównać z polarisem, więc ja osobiście jestem przeciwny.
Oczywiście zlecający analizę decyduje o laboratorium, bo to on ją opłaca.
 
ABS/cm to chyba o ile wzrosła relatywnie absorpcja w danym fragmencie widma względem próbki porównawczej. Nie mając wzorca będzie ciężko policzyć.

Co do zmiany labu to wg mnie jakichś większych przeszkód nie ma. Jeżeli Venturo bada wg tych samych norm (na analizach jakie dostaliśmy chyba nie było to wykazane?) to różnice i tak będą takie same jak między dwiema analizami z Polarisa - w dopuszczalnym normą marginesie błędu. Jedyna różnica to FTIR bo inny sprzęt i kalibracja, ale i tak chcę zrezygnować z robienia widma. Szkoda kasy, a dodatkową stówkę lepiej przeznaczyć na jeszcze jedną analizę albo na zrobienie jakiegoś innego badania którego nie ma w karcie.

Tylko jaki sens w zmianie labu? Nie bardzo wiadomo czy coś jest nie tak z analizami z Polarisa, nie wiadomo jak wypadają porównawczo analizy z Venturo. Zmieniać dla samej zmiany?
 
Ja nikomu nie zalecam zmiany. Cenowo i tak nikt nie przebije Polarisa. Jakościowo też nic nie wiadomo gdyż otrzymałem info, że "nie określają zawartości Boru ponieważ jest za lekki dla naszego sprzętu i wychodzą rozbieżności" :rolleyes:
 
Last edited:
Chyba ten temat jest najbardziej odpowiedni.
Może się @soszo nie obrazi
IMG_20220413_190609.jpg

Ciekawe jaki zakres analiz robią i w jakich cenach?
I czy tylko przepracowanych?
 
Chyba Ty obraziłeś się na mnie, że tak zacząłeś
Ciekawe jaki zakres analiz robią i w jakich cenach?
I czy tylko przepracowanych

Masz do nich kontakt to zapytaj. Nie wiem kto na forum ma odpowiedzieć. Mogę tylko zgadywać, że taniej niż w Polaris nie będzie.
 
Back
Top