• Ponieważ będę musiał zrekonfigurować serwery przez najbliższe parę dni możliwe są przerwy w funkcjonowaniu forum.
  • Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

Dlaczego nie produkują opakowań metalowych tylko nie ekologiczny plastik

Bodex

Użytkownik
Samochód
Honda , HR-V 1,5 v-tec 130 ps
Pamiętam czasy mojego pierwszego auta Fiata uno 1,1, potem Lancia Dedra 2,0 16v LX SW kiedy kupowałem olej Selena w metalowych puszkach .
Było to takie coś o klasę wyżej, takie ekskluzywne.

Puszkę można zezłomować, łatwo przetopić bo to stal, a plastik ? Nie tak łatwo bo są różne i się nie łączą.
Puszki nie spalisz w piecu na wsi , a plastik owszem...?

Ja bym wolał otrzymać produkt w metalowej puszce.
Może by Megiun lub Specol coś zmienił wprowadzając taki produkt ?

TO były czasy ...
6418d49dcf94bda7d72cacfc5f1a3288.jpg

a3195061095eb5b52f56f3157a4d0dc3.jpg
fad93924295556276deddaa38fb25f97.jpg
4bb6e8630d0b75e26c69bfa5ce570b9b.jpg
0584cf6237b1e0b32109db140c1aaedb.jpg


Wysłane z mojego ASUS_X00TD przy użyciu Tapatalka
 
Plastikiem się łatwiej pali w piecu razem z zużytym olejem.

;) Nie no, jak zwykle pewnie chodzi o pieniądze.
 
No bańka plastikowa tańsza i łatwiejsza w produkcji
 
Pamiętam czasy... kupowałem olej Selena w metalowych puszkach .
Było to takie coś o klasę wyżej, takie ekskluzywne.
Bardzo subiektywna ocena ...


Puszkę można zezłomować, łatwo przetopić bo to stal, a plastik ? Nie tak łatwo bo są różne i się nie łączą.
Puszki nie spalisz w piecu na wsi , a plastik owszem..
I tu jesteś w błędzie...
To metale są trudniejsze w recyklingu, bo wymagają wysokiej temperatury przetopu.
Tworzywa sztuczne bardzo łatwo zawrócić (recykling) do obiegu.
Z butelkami to akurat jest najmniejszy problem. Zwykle sa produkowane z tworzywa o nazwie PET, które wrzucasz do młyna, a następnie po suszeniu mieszasz z granulatem bezpośrednio do bębna wtryskarki.
Trochę inaczej będzie z butlami po oleju.
Trzeba usunąć resztki oleju, etykiety, oddzielić nakrętki i dopiero wtedy mielimy w kostkę 5x5mm.
Butelki na oleje są produkowane z hdpe, czyli z grupy tworzyw zwanych poliolefinami ;)
 
Chyba @Czarne Paliwo kiedyś pisał, że metalowe kanki to spory kłopot logistyczny jeżeli chodzi o transport. Raczej tutaj bym upatrywał wycofywania się z nich.

@SACZI - i tu się mylisz. Znaczy - ok, przetop metalu jest bardziej energochłonny, ale sam proces recyklingu jest łatwiejszy. Bo po prostu wrzucasz złom do pieca, ewentualnie sortujesz metale kolorowe. W większości przypadków jak się w złomie trafi coś nie teges (np umywalka) to nikt tego nie wyciąga - ląduje w żużlu jako zanieczyszczenie, ewentualnie idzie w komin. Nie zawsze tak jest, zależy jak się przetapia i jaki ma być stop końcowy, ale zazwyczaj tak jest.

Przy okazji recykling metalu jest i będzie opłacalny, recykling plastiku już niekoniecznie, np. PET taniej wyprodukować od zera niż poddać recyklingowi.
 
@jerseyAdmin możemy chyba tylko spekulować, co jest bardziej ekologiczne. Wydaje mi się, że mniej energii trzeba by wytworzyć opakowanie z tworzywa sztucznego, niż metalowe, ale z drugiej strony opakowanie metalowe jest trwalsze i można je wykorzystać ponownie do innych celów. Jednakże, jak nie wykorzystamy to wydaje mi się, że tworzywo sztuczne w ogólnym rozliczeniu może być mniej szkodliwe, niż stalowe, które z huty wylatuje, nalewa się do niego olej, potem jak puste to z powrotem do huty.
 
Nie pisałem nic o ekologii, nie znam się więc nie mam zamiaru się wymądrzać w tym temacie. Chodziło mi tylko o to, że sam recykling jest łatwiejszy (i bardziej opłacalny) w wypadku metali niż plastików - a tu się "znam" bo jestem pierwszym od rewolucji przemysłowej z męskiej linii swojej rodziny który nie jest odlewnikiem :D Się nasłuchałem :)
 
W metalowych bańkach na naszym rynku jest jeszcze Mitasu i Wolver.
 
Jakoś problem nie istnieje w pridukcji czy transporcie metalowych konserw ?
Przecież też mogliby w plastiku ?

Wysłane z mojego ASUS_X00TD przy użyciu Tapatalka
 
Zawartość. Żywność jest neutralna dla środowiska, olej nie. Metalowa puszka nie jest tak elastyczna, budowa też sprawia że łatwiej tracą szczelność od uderzeń niż plastik.

Plastikowe konserwy nie przejdą: raz ze względu na okres przechowywania (konserwy można przechowywać latami), dwa ze względu na proces produkcji. Konserwę do długotrwałego przechowywania trzeba wysterlizować, żeby nie wybić ludzi jadem kiełbasianym.
 
@SACZI Nie zgodzę się z tobą z plastiku jest dużo słabszy odzysk do ponownego przetworzenia wszelakiego rodzaju plastików. PET jest jednym z wielu plastików. Przedtem czasami ludzie wyrzucali puszki, koncerwy się walały po rowach po koszach a teraz plastiki wszędzie PET na sok, PET na piwo, PET na mleko itd.. "Zbieracze", chodzili i zbierali złom i sprzedawali i mieli na piwo, a co z PET? Jak leżał tak teraz leży. :(

Nawet porównać wode mineralną w platikach, przedtem nie do pomyślenia było tylko szkło, smak też nie ten sam. A dlaczego bo taniej jest go wyprodukować niż poddać recyklingowi. Sama sortacja pastiku jest jest dużo bardziej żmudna niż metalu, a to dopiero kropla w "morzu" przeprawy przez recykling i ponownego użycia.
 
Last edited:
z plastiku jest dużo słabszy odzysk do ponownego przetworzenia wszelakiego rodzaju plastików. PET jest jednym z wielu plastików.
Panie, przy mnie używanie zwrotu "plastik", to tak jak na oil-club.pl "gęsty olej" ;) :D
W pewnym sensie, zajmuję się zawodowo (czasem) przetwórstwem tworzyw sztucznych ...

@jerseyAdmin, @stixman
Ale wracając do tematu, to jak zwykle: "Ja o niebie, Wy o chlebie". :)
I tak, o recyklingu tworzyw sztucznych z rynku to ja niewiele wiem i nie o tym pisałem.
Podejrzewam, że z takiej śmieciary nie można odzyskać żadnego tworzywa w stopniu ilościowym i jakościowym, aby uzyskać dobrej jakości recyklat. Przynajmniej nie w sposób "mechaniczny", czyli sortowanie, oczyszczanie itd.
(Może jakoś chemicznie można rozpuszczać dane tworzywa, ale tak sobie tylko gdybam ...)
I tutaj zgoda, odzysk metali, szczególnie żelaznych jest na o wiele większym poziomie.
Takie śmieci w zasadzie nadają się tylko do spalenia w odpowiednich spalarniach.
Tw szt. to w końcu węglowodory.

To, o czym ja pisałem, to odzysk tw szt. przy przetwórstwie.
Mając dobrej jakości recyklat, który powstaje dosłownie ze zmielenia uszkodzonych detali, poddaje się go mieleniu i zmieszaniu ze świeżym granulatem w ilości przeważnie max 30% i ma to miejsce przy wtryskarce.
W ten sposób 100% odpadów jest zawracanych do procesu produkcji bez jakiegokolwiek przygotowania.

butelkami to akurat jest najmniejszy problem. Zwykle sa produkowane z tworzywa o nazwie PET, które wrzucasz do młyna, a następnie po suszeniu mieszasz z granulatem bezpośrednio do bębna wtryskarki.
I tutaj też napisałem, "nieprawdę".
Akurat produkcja zdecydowanej ilości butelek nie odbywa się w procesie wtrysku, a w procesie rozdmuchu.
Działa to tak, że preformę (rękaw z tworzywa stucznego, jak jelito wędliniarskie) umieszcza się w formie, podgrzewa i wtłacza się gaz pod odpowiednio wysokim ciśnieniem.
Powoduje to odwzorowanie kształtu formy i po wystudzeniu mamy butelkę.
Więc jeżeli chcielibyśmy butelki zawracać do procesu przetwórstwa, to tylko do wtrysku, a nie do rozdmuchu.
 
Wiadomo że chodzi o kasę. Przecież w uj taniej wyprodukować plastikową bańkę niż blaszaną. A do tego praktyka ponieważ na rozlewni można "dmuchać" bańki z prefabrykatów(preform) a weź tu woź metalowe puszki z jakiejś stalowni czy czegokolwiek. Malutkie preformy są łatwe i tanie w transporcie a większość rozlewni nie ma "na zakładzie" działu produkcji opakowań. Tylko albo je skądś przywożą albo pompują termicznie prefabrykaty.
A jak chcesz puszkę to przecież Xado robi bardzo polecane oleje i 90% ich wypustu jest w blaszanych puszkach.
Oczywiście też chciałbym olej w super puszkach z eleganckim logo tylko problem jest taki że światem rządi pieniądz a 99% użytkowników samochodów ma gdzieś w jakiej bańce mają olej. Często nawet nie wiedzą na czym jeżdżą. Jadą do punktu wymiany oleju albo ASO i za kilka tysięcy mil jak się zaświeci kontrolka spowrotem i tyle ich obchodzi. Więc po co produkować drogie ekskluzywne opakowania?
 
@Karopir po to samo co mleko i Pepsi w szklanych butelkach.
Szkło można użyć ponownie a stal przetopić.
A plastik? Tylko niektóre się nadają do ponownego użycia a i inny feeling dostać olej w solidnej blaszanej błyszczącej puszce a byle jakiej plastikowej wydmuszce.
 
@Raven przydałby się jakiś ekspert, który by powiedział jaki jest bilans energetyczny takiego opakowania metalowego i takiego plastikowego. W mojej opinii plastik jest bardziej ekologiczny, bo prawdopodobnie mniej energii potrzeba na jego wytworzenie i utylizację i dodatkowo nie trzeba go zabezpieczać antykorozyjnie i jakoś specjalnie lakierować.
 
W kraju 99% wody pitnej jest w plastikowych , a za Odrą są dostępne w szklanych butelkach i plastikowych , to klient wybiera co woli i płaci .
Puszkę , która ma nadruk jest trudniej podrobić niż wydrukować naklejkę na plastikowe bańki .


Wysłane z mojego ASUS_X00TD przy użyciu Tapatalka
 
Back
Top