• Ponieważ będę musiał zrekonfigurować serwery przez najbliższe parę dni możliwe są przerwy w funkcjonowaniu forum.
  • Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

Dodatek zapobiegający LSPI

Rustin

Użytkownik
Samochód
Hyundai i30 1.4 tgdi
Naczytałem się o problemach LSPI w silnikach turbo z bezpośrednim wtryskiem a od roku mam 1.4 tgdi.
Kończę właśnie Archoil AR6900-P. Jaki dodatek polecicie który uchroni przed tym zjawiskiem? Czy ten archoil co używałem chronił przed nim ?
 
Zamiast dodatku zalałbym olej z formulacją anty-LSPI (sporo magnezu, mniej wapnia, normy API SP/SN+/ACEA C6 albo producenckie Dexos2 i coś od Forda chyba też). Oczywiście ma to sens, jeżeli silnik Hyundaia/Kia jest podatny na LSPI... @jerseyAdmin ma chyba taki w Kii i patrząc na oleje które stosuje to wnoszę, że nie specjalnie ten silnik jest podatny. Bo nie każdy jest. Moje TGDI nie jest...
 
Myślałem, że są też dodatki które pomagają zapobiegać temu
 
Być może są. Nie przopominam sobie bym widział taki, albo analizę składu gdzie bym widział np magnez. Nie wątpie, że jeżeli taki jest, to ktoś z forum odpisze. Osobiście nie spędzałem zbyt dużo czasu nad LSPI, bo nie mam silnika podatnego. Jestem natomiast pewien, że są oleje które minimalizują to zjawisko, dlatego dałem taką odpowiedź.
 
normy API SP/SN+/ACEA C6 albo producenckie Dexos2 i coś od Forda chyba też).
Nie dexos 2, a dexos 1 gen. 2 jest anty lspi.

Ogólnie tak na szybko: po pierwsze olej z formulacja anty lspi, po drugie paliwo 98 oktan, po trzecie skrócone interwały olejowe, po czwarte plukanka przy każdej wymianie oleju, po piąte nie wciskać zbyt mocno pedału gazu poniżej 3 tys. obrotów, po szóste nie jeździć po emerycku (eko drajwing), i po siódme to jeśli ktoś jeździ autem tylko i wyłącznie po miescie to raz na jakiś czas przegonić furę autostrada żeby dopalic ewentualne nagary.
 
Mam 150km do autostrady :) Przynajmniej się dowiedziałem, że nie ma takiego dodatku, chociaż na czeskim forum do tego silnika dolewają dodatki do ropy VIF
 
Naczytałem się o problemach LSPI w silnikach turbo z bezpośrednim wtryskiem a od roku mam 1.4 tgdi.
Kończę właśnie Archoil AR6900-P. Jaki dodatek polecicie który uchroni przed tym zjawiskiem? Czy ten archoil co używałem chronił przed nim ?
Główną przyczyną lspi to kropla mieszaniny oleju z benzyną ktora ma kilkanaście razy mocniejszą siłę detonacji niż samej mieszanki benzynowo-powietrznej. Wywołać ją może żarzący się nagar...jest wiele innych okoliczności, nie bede sie tu rozpisywać, jest to nie złe pier...cie, czasem wystarczy jedno by urwało parapet pierscienia w tłoku .
Czyste końcówki wtrysków to podstawa, ale nie zapominajcie o czystch rowkach pierścieni , bo tam nagar powoduje , że pierscienie słabej pracują uszczelniają i zgarniają olej. Dostaje się wiecej paliwa do oleju, oraz więcej oleju zostaje na cylindrach co może zgarniać pierscień uszczelniający i tworzyć się może owa mieszanina benzyny z olejem.

Coś jest skopane już w samym projekcie silników poddatnych na LSPI , bo dla przykładu Honda Civic 1,5T nie doświadcza wogule, a jest mocno doładowania 182 koniki i olej jest czuć benzyną jak diabli. CRV 1,5T w usa i kanadzie to nawet o sądy się obiło z tym nadmiarem oleju, a LSPI jak nie bylo , tak nie ma.
Nie mylić LSPI z wypadaniem zapłonów .
LSPI słychać z pod maski ,taki mocny stuk.

Wysłane z mojego 2109119DG przy użyciu Tapatalka
 
Główną przyczyną lspi to kropla mieszaniny oleju z benzyną ktora ma kilkanaście razy mocniejszą siłę detonacji niż samej mieszanki benzynowo-powietrznej.
Jak już coś wytłumaczysz to "klękajcie narody". Ta kropla o której piszesz powoduje przedwczesny zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej, ponieważ ma wielokrotnie większą skłonność do samozapłonu, a nie detonuje sama w sobie z niszczycielską siłą.
 
Last edited:
No klękają narody jak odwrócileś kota ogonem .
Przecież LSPI to właśnie przedwczesny zapłon i ta kropla oleju z paliwem nie tylko szybciej , wczesniej się zapala ale i z wielokrotnie wyższą energią i dlatego pękają tłoki i to iest LSPI
Proces LSPI jest bardzo złożony i nie do końca jeszcze zbadany, musi nastąpić szereg czynników. W wielu przypadkach gdy użytkownik myśl że występuje u niego LSPI, to są to wypadające zapłony.
Gdy już doświadczy LSPI, to z reguły ma silnik do remontu bywa ze wystarczy jeden strzał LSPI i tłok jest pęknięty, dziękuję , dlatego dbałość o czystość wtryskiwaczy bezpośredniego jest kluczowe by nie powstawał nagar w komorze spalania. Bardziej narażone są silniki o małej pojemności turbodoładowane . Producenci silników znają LSPI i starają się uniknąć wystepowania na etapie projektowania. Jednak nie są w stanie wyeliminować sposobu serwisowania lub jego brak, oraz jakości paliw i środków smarnych.

Nagar na tłokach zaczyna się od nie domagających wtryskiwaczy , leją zamiast rozpylać i powstaje część węgla w połączeniu z wapniem z oleju i innymi zanieczyszczeniami tworzy się nagar. Wiec dbałość o czystość wtryskiwaczy jest kluczowa, potem jakość oleju, są też takie specjalnie projektowane, by przeciedzialać LSPI .
Niestety owa ekologia w tym nie pomaga, bo cofa spaliny przez egr ktore z parami oleju oblepiają zawory dolotowe , a to już ma wpływ na efekty spalania i powstajacy nagar.
Jednak silnik 1,5T hondy jakoś się przed tym obronił .
Soszo odrobiłem swego czasu lekturę dość dobrze i nie wprowadzajcie ludzi w bląd.
Czasem zachowujesz się jak dziennikarz tvn... mi nie zależy na ... rozgłosie.
Tak w skrócie:
327c0498bbe4c01e50ddafafded8eb48.jpg

Dodam, że nikt fizycznie nie zbadał tego bo nie ma urządzeń pomiarowych by w takim blyskawicznym tempie nagrać i zobaczyc w zwolnionym tempie LSPI.
Z reguły występuje na niskich obrotach , średnio w okolicy 2000obr/min. To jest 33,33333 zapłony na sekundę !!!
Więc badający LSPI tylko teoretyzują i analizują , wysuwając wnioski...
I tu wyłania się wątek oleju niskolepkosciowego i ich przeciwników.
Tłoki w silnikach nowoczesnych są też zaprojektowane do oleju o niskiej lepkości, mają cieńsze pierścienie, uszczelniający to 0.7 mm grubości , zgarniające to 1,25-1,5 mm kiedys to było 1,5 /3-3,6 mmm - uśredniając. Kanały wprowadzające olej też są mniejsze i niech ktoś ruszy wyobraźnią jak mają pierścienie dobrze zgarniać olej o podwyższonej lepkości gdy tlok śmiga 33.333 razy na sekundę? A gdy to podwoimy ???? 4000 obr to 66,666/s
No to teraz sobie lejcie te swoje 5w30, 5w40 skoro producent przewidział i zaprojektował si6onik dla 0w20, 0w16 . Nie zgarnięty olej w suwie w dół zostaje częściowo zgarnięty w suwie do góry i mamy olej nad pierścieniami i w rowkach. Teraz lejący wtrysk, czy wypadający zapłon = mieszanie nie spalonej benzyny z olejem . Czy muszę reszte tlumaczyć?
Przecież to oczywiste.
Więc to jak serwisuje się silniki ma istotny wplyw na LSPI.
Ale to jest nadal teoretyzowanie na podstawie analizy procesu smarowania i spalania...
Wysłane z mojego 2109119DG przy użyciu Tapatalka
 
Last edited:
@Bodex - świetny tekst. Do mnie przemawia. Dobrze wytłumaczone. Ciekawe, czy LSPI występowało w niemieckich silnikach lotniczych z 2 WŚ? Tam był i wtrysk bezpośredni (90 barów) i obroty około 2-2.5 k i doładowanie (do 2.1 bara).
 
Czy LSPI wystepuje juz w nowym silniku, ktory ma przegieg rzedu 50km? Czy LSPI pojawia sie dopiero pozniej wraz z "nagromadzeniem" sie syfu? Sa gdzies takie testy?
No i jesscze odnoszac sie do tego, co napisal @Bodex, czy ta zasada jest reguła? Przeciez sa zbudowane w podobny sposob, wg tej samej nowoczesnej szkoly silniki, w ktorych LSPI nie wystepuje. Ten sam olej, te same wymiary pierscieni, tez wtryski bezposrednie, tez turbo. Temat zagadka, ciekawe czy z nowymi generacjami LSPI zostanie calkowocie wyeliminowane, czy bedzie loterią?
 
@Bodex to jest najlepszy tekst w obronie niskich lepkości w całej historii forumowych przepychanek na ten temat 👌

Przeciez sa zbudowane w podobny sposob, wg tej samej nowoczesnej szkoly silniki, w ktorych LSPI nie wystepuje.
Temat jest oczywiście bardziej złożony, to nie jest tak, że GDI + turbo = LSPI z automatu. Konstrukcja konkretnej jednostki, jej pojemność, skłonność do nagarów, skłonność do rozcieńczania paliwem, wrażliwość na jakość paliwa i liczbę oktanową, formulacja oleju itp.
 
Back
Top