D
Deleted member 925788
Gość
https://elit-oil.io.ua/s944903/ik_spektry_-_fure
Tutaj mamy przyklady jak interpretowac widma.
Tutaj mamy przyklady jak interpretowac widma.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notatka: This feature may not be available in some browsers.
Plywak napisał:1700-1800 to POE
Michu napisał:Tutaj w tym wątku panuje jedno bzdurne założenie. Otóż metody IR to są metody identyfikacji związków a nie oznaczania ich ilości.
W praktyce mogłoby tak być, ale wystarczy, że jakieś dwia związki znajdujące się w oleju mają te same grupy funkcyjne i wiązania między nimi. W takim przypadku piki się nałożą i albo zakłamią obraz oleju albo całkowicie go wypaczą.jerseyAdmin napisał:Michu i reszta - bo ja jestem prost chłop od klawiatury i programowania więc jak coś źle tenteguje to prostujcie mnie.
Spektroskopią IR można znaleźć jakie substancje znajdują się w próbce. Czyli w teorii możemy określić czy PAO w ogóle jest czy nie. Przy śmiałym założeniu że nie ma w oleju substancji które pochłaniają promieniowanie w takim samym zakresie częstotliwości co PAO? Teoretycznie można określić ile tego PAO jest bo pochłonie więcej albo mniej promieniowania, ale znowu nie znając składu oleju nie będziemy wiedzieli czy dane maksimum to nie jest wynik jakichś innych interakcji chemicznych?
Czyli nie znając składu możemy sobie powróżyć z fusów? Znając skład można by pokusić się o określenie ilość danej substancji (bo można wykluczyć albo nie to czy coś nam bruździ w tych samych zakresach częstotliwości), ale bez tego możemy tylko w przybliżeniu poznać to jakie substancje znajdują się w oleju? W sumie i to dobre, bo jak producent deklaruje obecność PAO a wyjdzie że go nie ma, to lipa.
No dokładnie, można we własnym zakresie badać zawartość baz PAO, ale nie można traktować tego jako wyroczni.poziom1989 napisał:Właśnie mnie to zastanawialo dlaczego się inne peaki nakladaja, nie potrafiłem tego pojąć. Tutaj właśnie podkreśliłes, że bez wiedzy daleko się nie zajdzie. Z tego powodu dla mnie to było tez oszacowanie w pewnym sensie, ale porównując inne widma zawsze się coś nie zgadzało. Potwierdziles także kilka kwestii, które sam otrzymałem od technika z laboratorium. Lecz mimo wszystko człowiek zawsze się stara we własnym zakresie, interpretujac w tym przypadku Widma, aby je w pewnym sensie zrozumieć. Ale przyznać musimy się niektóre fale mówią nam o zawartości związków takie jak PAO czy Estry, odnośnie PAO widać na widmach, że ta rośnie/opada. Ale opisać procentowa zawartość, co było jak już wspomniałem oszacowanie, biorąc pod uwagę inne widma, olejów HC i PAO.
Trzeba też pamiętać jedną ważną rzecz. PAO to nic innego jak łańcuchy węglowe (-C-C-C-C-), które są nasyconymi węglowodorami. A nasycone to takie, które nie mają już możliwości przyłączenia innych atomów do siebie. I wystarczy, że w oleju znajdzie się jakiś związek, który rownież ma łańcuch węglowy (-C-C-C-C-) i on da taki sam sygnał jak baza PAO. I wtedy mamy dwa sygnały od tych samych grup ale od innych związków. Należy pamiętać, że za pomocą IR badamy obecność grup funkcyjnych a właściwie wiązań między nimi a nie zawartość całych związków. Idealną opcją byłoby gdyby w oleju były tylko dwa składniki HC i PAO. Wtedy wszystko byłoby czarno na białym i interpretacja byłaby prostaPlywak napisał:Michu napisał:Tutaj w tym wątku panuje jedno bzdurne założenie. Otóż metody IR to są metody identyfikacji związków a nie oznaczania ich ilości.
Na wstępie zaznaczam, ze nie studiowałem chemii, a mechanike dlatego w dziedzinie chemii jestem laik jednak mam pewne własne wnioski z obserwacji analiz. Oglądając wiele analiz zauważyłem, ze fala w okolicach 720 cm-1 nie tyle określa PAO co wchodzi w reakcje zarówno z PAO jak i HC i w zależności jak reaguje na promienie IR możemy określić jaka baza przeważa. Gdyby ta fala określała tylko obecność PAO lub jej brak to z czego wynikały by różnice na wykresach miedzy olejami z małą ilością PAO,a pełnymi bazami PAO? Przeglądając wykresy olejów gdzie wiemy, ze udział PAO jest wysoki np. oleje z rynku niemieckiego opisane jako vollsynthese widzimy, ze fala 720cm-1 opada w okolice o których z poziom1989 wspominaliśmy czyli 6-7 i to się powtarza na wielu analizach. Natomiast w olejach, w których mamy pewność, ze to jest HC ze szczątkową ilością PAO lub jej brakiem obserwujemy, ze fala nie opada niżej niż 10-11 czyli już biorąc pod uwagę ten fakt możemy określić ilość, oczywiście nie dokładnie, a po prostu stwierdzić, ze w tym oleju jest duza zawartość PAO, a w tym mało lub wcale. Najwięcej problemów w interpretacji sprawiają wyniki z przedziału 8-10 dla fali 720cm-1 w olejach gdzie wiemy, ze olej zawiera zarówno HC jak i PAO bo wtedy faktycznie trudno jednoznacznie stwierdzić ile jest czego. No chyba, ze ma ktoś analizę oleju typowego HC z małą ilością PAO gdzie wartość dla fali 720cm-1 też opada nisko na 6-7 albo widmo oleju na pełnej bazie PAO gdzie na wykresie fala będzie powyżej wartości 11-12 wtedy faktycznie moje wnioski legną w gruzach Myślę, ze dla nas amatorów hobbystów, którzy są na tym forum spektrum IR i podstawowe parametry oleju mają pomóc w wyborze oleju, a nie w określeniu jego dokładnej receptury. Odczytując wykres IR i patrząc na parametry oleju możemy po prostu wyciągnąć wnioski na temat jego jakości i użytych baz bez wydawania majątku na inne specjalistyczne badania
Michu napisał:W praktyce mogłoby tak być, ale wystarczy, że jakieś dwia związki znajdujące się w oleju mają te same grupy funkcyjne i wiązania między nimi. W takim przypadku piki się nałożą i albo zakłamią obraz oleju albo całkowicie go wypaczą.
jerseyAdmin napisał:Michu napisał:W praktyce mogłoby tak być, ale wystarczy, że jakieś dwia związki znajdujące się w oleju mają te same grupy funkcyjne i wiązania między nimi. W takim przypadku piki się nałożą i albo zakłamią obraz oleju albo całkowicie go wypaczą.
Muszę dodać do forum jakiś system reputacji bo dałbym Ci plusa, a nie mogę Dzięki za wyjaśnienia.
Michu napisał:Trzeba też pamiętać jedną ważną rzecz. PAO to nic innego jak łańcuchy węglowe (-C-C-C-C-), które są nasyconymi węglowodorami. A nasycone to takie, które nie mają już możliwości przyłączenia innych atomów do siebie. I wystarczy, że w oleju znajdzie się jakiś związek, który rownież ma łańcuch węglowy (-C-C-C-C-) i on da taki sam sygnał jak baza PAO. I wtedy mamy dwa sygnały od tych samych grup ale od innych związków. Należy pamiętać, że za pomocą IR badamy obecność grup funkcyjnych a właściwie wiązań między nimi a nie zawartość całych związków. Idealną opcją byłoby gdyby w oleju były tylko dwa składniki HC i PAO. Wtedy wszystko byłoby czarno na białym i interpretacja byłaby prosta