• Ponieważ będę musiał zrekonfigurować serwery przez najbliższe parę dni możliwe są przerwy w funkcjonowaniu forum.
  • Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

Prostowniki .. Jakie polecacie ? Jakie odradzacie :)

  • Thread starter Deleted member 2321
  • Start date
@gopiter niektóre, szczególnie te tańsze konstrukcje, mają taki problem (z jakiegoś powodu są tanie siłą rzeczy), że po podaniu napięcia potrafią na wyjściu puścić taki milisekundowy pik, zanim ustabilizują napięcie, nie powiem Ci czy to była ładowarka do samochodu, czy do telefonu, ale kiedyś bawiąc się z nudów oscyloskopem na którymś urządzeniu miałem 40V strzał po włączeniu do gniazdka.
 
Jakim cudem ładowarka ma zrobić szpilkę napięciową mając w układzie tak gigantyczny kondensator, jakim jest akumulator?
 
¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯ nie sprawdzałem co się dzieje po podłączonej do aku stronie wtórnej ładowarki, wiem, że na sucho występuje coś takiego jak stan nieustalony, zanim przetwornica ustabilizuje napięcie. To samo masz w przypadku sygnału PG w zasilaczu ATX. Ogólnie zasilacze impulsowe nie za bardzo lubią moment podłączania do sieci.

Skoro w stanie jałowym potrafi strzelić pik napięciowy, po co ma ktoś ryzykować, czy urządzenie końcowe skompensuje ten pik, czy nie? Była kiedyś np. masa uwalonych pierwszych galaxy note, które wykańczały ładowarki podłączane najpierw do urządzenia, później do zasilania.

Ja tam zawsze, czy to zasilacz do laptopa, czy telefonu najpierw podłączam do zasilania, dopiero później do urządzenia, a inni? A inni niech robią jak chcą bo szczerze mi to wszystko jedno 🙂
 
Last edited:
Ladowarka z biedry w instrukcji ma napisane, ze najpierw ma byc podlaczona do aku, pozniej do sieci. W odwrotnej kolejnosci jest error lub nie da sie włączyć ladownania (ktores z tych dwoch).
 
Była kiedyś np. masa uwalonych pierwszych galaxy note, które wykańczały ładowarki podłączane najpierw do urządzenia, później do zasilania.
To ups trzeba sobie dokupić do ładowarki, bo jak w trakcie ładowania wyłączą prąd na chwilę to będzie po telefonie:)
 
Jak mam prostownik, który nie rusza od razu z ładowaniem tylko najpierw trzeba przeklikać tryby itp. to ma to znaczenie co do czego podłączam w ogóle? Zawsze podłączałem prąd na samym końcu, gdy już prostownik siedzi na aku.
 
Podłączając prostownik na końcu do gniazdka nie występuje iskrzenie, które nie jest pożądane
 
Korzystając, że mamy taki temat.
Panowie, kupuje dla ojczulka na urodziny silnik elektryczny do łódeczki.
Zamówiłem już akumulator 110Ah żelowy, dokładnie taki:
1713422551319.png


Potrzebuje prostownika do ładowania jego.
Znalazłem w sumie dwa sensowne (nie chce przeznaczać nie wiadomo ile na prostownik, tak myśle, że do 150-200 zł).
LINK1 10A
LINK2 15A.
Albo czy może ktoś ma doświadczenie i może polecić w podobnej cenie coś sprawdzonego? Chce nie mniej niż 10A.
 
Ten pierwszy, ogólnie żelowe akumulatory powinno się ładować napięciem do 14.4V i nie przekraczając prądu o wartości 0.25 pojemności akumulatora.
To tyle z teorii, w praktyce każda ładowarka elektroniczna będzie ok.
 
Miałem ten aku w zasilaniu awaryjnym i nic dobrego nie mogę o nim powiedzieć w pracy buforowej, s co dopiero cyklicznej. Jeden z najgorszych chinoli.
 
Jeśli Ci cena pasuje to polecam zakup Enerblock 12 V 100 Ah za aktualnie 729 zł

albo Enerblock JDG12-100 12 V / 100 Ah

Pamiętaj że akumulator AGM rozruchowy jest skonstruowany inaczej i do innych celów niż taki do głębokiego rozładowania jak do napędu łódek czy podtrzymania awaryjnego.
 
Last edited by a moderator:
Back
Top