• Ponieważ będę musiał zrekonfigurować serwery przez najbliższe parę dni możliwe są przerwy w funkcjonowaniu forum.
  • Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

Zbieżność specyfikacji API SP/RC (ILSAC GF-6) i ACEA-2021

Noel

Użytkownik
Samochód
Peugeot 301
Z amerykańskiego forum

Wygląda na to, że specyfikacje API/ILSAC i ACEA zbiegły się w wielu wymaganiach dotyczących ochrony z API SP/RC (ILSAC GF-6) i ACEA-2021. Starsze kategorie ACEA (A3/B4, A5/B5, C2, C3, C4 i C5) nadal nie mają ochrony przed zużyciem LSPI i łańcucha rozrządu i zapewniają gorszą ochronę przed zużyciem układu rozrządu niż API SP/RC (ILSAC GF-6). Jednakże nowe kategorie ACEA (A7/B7 i C6) zapewniają ochronę przed zużyciem LSPI i łańcucha rozrządu oraz zapewniają taką samą ochronę przed zużyciem układu rozrządu jak API SP/RC (ILSAC GF-6).

Najpierw kilka informacji o tym, jak opracowano ACEA-2021:

Ekstrakt:
_________________________________________________________________________________________________________________________

Sekwencja IVB wyróżnia się tym, że nie ma być bezpośrednim następcą żadnego konkretnego testu, ale raczej ma wypełnić lukę, którą TU3 pozostawił po sobie pół dekady temu w zakresie testu zużycia benzynowych układów rozrządu. Sekwencja IVB jest na sprzęcie Toyoty i została opracowana dla API SP / ILSAC GF-6. Istnieje znacząca debata w AAA na temat odpowiednich limitów Sekwencji IVB dla Sekwencji ACEA. Punktem wyjścia było przeniesienie limitów API SP, jednak dane branżowe zebrane na reprezentatywnych olejach ACEA sugerują, że limity API SP nie są odpowiednie, ponieważ wykluczyłyby około 50% testowanych smarów ACEA o znanej dobrej wydajności w terenie.

Test Sequence IX LSPI jest dobrze znany w branży, został opracowany na sprzęcie Forda dla specyfikacji API i został po raz pierwszy wprowadzony do API SN Plus. Jego wprowadzenie do A7/B7 i C6 jest planowane w limitach API SP, co jest popierane przez wszystkie zainteresowane strony.

Wymóg zużycia łańcucha A7/B7 i C6 jest również określony przez test opracowany na sprzęcie Forda dla ILSAC GF-6 - Sekwencja X. Istnieją podobieństwa do Sekwencji IVB w tym sensie, że wprowadzenie w proponowanych limitach API SP wykluczyłoby 50% środków smarnych reprezentowanych w wyżej wymienionym zgromadzeniu danych branżowych. Trwają dyskusje na temat sposobu określenia limitów odpowiednich dla smarów ACEA, które podlegają innym ograniczeniom chemicznym niż smary API. Wszystkie strony zgadzają się co do potrzeby ochrony łańcucha przed zużyciem. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że silniki z bezpośrednim wtryskiem benzyny są dominującą technologią benzynową w Europie od prawie dekady, pojawiają się pytania, jak bardzo potrzebna jest dodatkowa ochrona. Brak gotowości jednej ze stron do jakiegokolwiek kompromisu w sprawie limitu sprawia, że znalezienie wzajemnie akceptowalnego limitu wydaje się mało prawdopodobne.

_________________________________________________________________________________________________________________________

ACEA-2021 została sfinalizowana i wydana w 2021 roku. Oto jak specyfikacje ACEA-2021 mają się do specyfikacji API SP/RC (ILSAC GF-6):

Valvetrain wear (Sequence IVB, ASTM D8350, Toyota 2NR-FE):

- API SP/RC: ≤ 2,7 mm³.
- Legacy ACEA A3/B4, A5/B5, C2, C3, C4 i C5: ≤ 3,3 mm³ (22% większe zużycie niż w API SP/RC)
- Nowe ACEA A7/B7 i C6: ≤ 2,7 mm³ (takie samo zużycie jak w API SP/RC)

Zużycie łańcucha rozrządu TGDI (sekwencja X, ASTM D8279, Ford EcoBoost 2,0 L):

- API SP/RC: ≤ 0,085 zaleta
- Stare ACEA A3/B4, A5/B5, C2, C3, C4 i C5: nie testowane, nie certyfikowane dla zużycia łańcucha rozrządu TGDI
- Nowe ACEA A7/B7 i C6: ≤ 0,085 zaletyi (takie samo zużycie jak w API SP/RC)

TGDI LSPI (sekwencja IX, ASTM D8291, Ford EcoBoost 2,0 L):

- API SP/RC: średnio ≤ 5 zdarzeń i ≤ 8 zdarzeń na iterację
- Dotychczasowe ACEA A3/B4, A5/B5, C2, C3, C4 i C5: brak testu, brak certyfikatu dla LSPI
- Nowe ACEA A7/B7 i C6: ≤ 5 zdarzeń średnio i ≤ 8 zdarzeń na iterację (te same ograniczenia co w API SP/RC)

Tendencja do spieniania (ASTM D892):

- Takie same wartości graniczne w API SP/RC i wszystkich ACEA

Tendencja do pienienia się w wysokiej temperaturze (ASTM D6082):

- Takie same limity w API SP/RC i wszystkich ACEA

Osad niskotemperaturowy (Sequence VH, ASTM D8256, Ford Modular V8 4.6 L):

- Te same limity w API SP/RC i wszystkich ACEA

Tak więc starsze kategorie ACEA (A3/B4, A5/B5, C2, C3, C4 i C5) zapewniają mniejszą ochronę przed zużyciem układu rozrządu niż API SP/RC i nie zapewniają ochrony przed LSPI i zużyciem łańcucha rozrządu. Nowe kategorie ACEA (A7/B7 i ACEA C6) zapewniają taką samą ochronę jak API SP/RC we wszystkich wymienionych powyżej wspólnych testach.

Producenci OEM mogą dodawać własne testy i specyfikacje chemiczne/fizyczne, takie jak Noack, jak GM dexos1 i różne testy Euro-OEM, czyniąc ochronę lepszą lub bardziej specyficzną dla pojazdu/OEM. Niemniej jednak, aktualne specyfikacje ACEA i API/ILSAC pokazują, że specyfikacje API/ILSAC i ACEA są obecnie mniej więcej zbieżne, a stare specyfikacje ACEA A3/B4, A5/B5, C2, C3, C4 i C5 są już w niektórych wymaganiach ochronnych gorsze od API SP/RC (ILSAC GF-6).

Powodem, dla którego starsze kategorie ACEA (A3/B4, A5/B5, C2, C3, C4 i C5) zapewniają mniejszą ochronę przed zużyciem układu rozrządu niż API SP/RC i nie zapewniają ochrony przed zużyciem łańcucha rozrządu jest fakt, że połowa (50%) istniejących olejów ACEA nie przeszła testu zużycia układu rozrządu w limitach API-SP/RC, a druga połowa (50%) nie przeszła testu zużycia łańcucha rozrządu w limitach API-SP/RC, inna połowa (50%) nie przeszła testu zużycia łańcucha rozrządu w limitach API-SP/RC, a ACEA poszła na kompromis i uzgodniła z europejskimi producentami OEM obniżenie poprzeczki dla zużycia układu rozrządu i całkowite pominięcie ochrony łańcucha rozrządu, mimo że ten ostatni test jest kluczowy w silnikach TGDI. Należy pamiętać, że praktycznie wszystkie oleje ACEA posiadają aprobaty Euro-OEM, a te aprobaty Euro-OEM nie pomogły tym olejom przejść testów zużycia układu rozrządu i łańcucha rozrządu. Jednakże, jeśli stary olej ACEA posiada również aprobatę API-SP, zapewni to najwyższą ochronę przed zużyciem układu rozrządu, łańcucha rozrządu i LSPI.
 
Czy ktoś może pamięta, od kiedy zaczęły się problemy przedwcześnie zużywających się łańcuchów rozrządu?
 
Ale kiedy to było? Pamiętam, że w silnikach BMW pierwszy taki problem pojawił się w modelu E46 wyposażonym w silnik M47 2.0d czyli gdzieś pod koniec ubiegłego stulecia
 
Tak więc starsze kategorie ACEA (A3/B4, A5/B5, C2, C3, C4 i C5) zapewniają mniejszą ochronę przed zużyciem układu rozrządu
Spoko - łańcuch z gównolitu to i pada. Czemu w starych amerykanach jeżdzących na 10W30 SG/SH nikt nie słyszał o problemach z rozrządem? Jeżdzę Magnum 5.2 OHV i nigdy nie słyszałem o jakimkolwiek problemie rozrządu. Jest on dożywotni. Podobnie Nercedes W124 2.3E - łańcuch jak w rowerze i nikt nigdy nie miał z nim problemu. Problem to gównolitowe rozrządy a nie oleje.
 
Przesadzacie z tym gównolitem.

Wysilenie silników rosło cały czas, moment przesuwał się w dół, rosną wibracje (kto kiedyś słyszał o kole dwumasowym w benzyniaku?). Łańcuch to kupa elementów metalowych pracujących w kontakcie ze sobą, więc smarowanie miejsc styku jest istotne, a oleje mimo rosnących wymagań nie zmieniały się pod tym kątem. Sam mam silnik na łańcuchu i mam zamiar stosować nowe specyfikacje ACEA jeżeli pojawią się lepkości zgodne z wymogami mojego silnika.

Co do LSPI to API i ACEA to są o tyle zbieżne, że po prostu biorą pod uwagę te same problemy. Wcześniej API także średnio interesowało się LSPI, zwłaszcza że problem dotykał głównie silniki ich koncernów, w jednostach europejskich aż tak nie było o tym słychać. Czasy się zmieniają, to i specyfikacje olejów. ACEA 2021 to zresztą 2 lata temu, rozpiska z nowymi wymogami już wisi na forum ;)
 
Może nie tyle, że łańcuchy są z gównolitu, co są po prostu bardzo mocno odelżone, odchudzone, do czego z resztą dąży się w silnikach pod chyba każdym względem, bo to zwyczajnie mniejsze opory, straty, drgania.
Inną kwestią jest też fakt, że kiedyś rozrząd na łańcuchu to były 2-3 koła zębate, teraz taki łańcuch kluczy w labiryncie kół zębatych, napinaczy etc.

Problemy z łańcuchami są w zasadzie od zawsze, bez względu, czy to całe rozrządy, czy łańcuszki spinające wałki, z którymi chyba każdy VAG ma problemy, jeszcze od czasów 2.4 V6 w Audi 80, o 1.8T nie wspominając nawet.
 
Czemu w starych amerykanach jeżdzących na 10W30 SG/SH nikt nie słyszał o problemach z rozrządem?
Stawiam, że to mniejszy moment. W moim obecnym wolnossaku, czy jak się domyślam również w Twoim Jeepie, czy moim ex BMW z wolnossącym M54, temat rozrządu również nie istniał, łańcuch był właściwie dożywotni. Ale już w mojej uturbionej Maździe, łańcuch (i rozrząd) wymieniało się częściej niż tarcze hamulcowe.
Turbo i większy moment dostępny w szerszym zakresie obrotów.
 
Normy ogólne są opóźnione z wymaganiami do niby niepotrzebnych norm producentów. Praktycznie każda norma producencka wymaga więcej niż norma ogólna.
 
Back
Top