• Ponieważ będę musiał zrekonfigurować serwery przez najbliższe parę dni możliwe są przerwy w funkcjonowaniu forum.
 • Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

Mannol MANNOL 9930 Diesel Ester Additive - Wytrącenia po roku

mdm

Użytkownik
Lokalizacja
Silesia
Samochód
Transporter T5 - 1.9 TDI PD , Megane IV - 1.2 TCe
Rok temu zakupiłem mannola 9930 w litrowym opakowaniu. Zużyłem połowę.
Nadeszła zima , mannol poszedł w odstawkę a jego miejsce zajął Skydd depresator. Butelka z mannolem stała szczelnie zamknięta w ciemnym pomieszczeniu przy czym była narażona na ujemne temp zimą.
Przychodzę , patrzę a w środku pod światło widać jakby wytrącenia w postaci drobnych „igiełek”? Niewiem jak to nazwać.
Jakby w ręku zgnieść wełnę mineralną do ociepleń lub taśmę fizelinową do płyt GK . Drobiny takich flaforów pływały w środku.
Potrząsłem tym , wzburzyło się . Odczekałem dwa dni a w środku dalej to samo. Zapach się nie zmienił.
Producent podaję okres przechowywania 5 lat (podejrzewam , że w oryginalnym zamknięciu) .
Czy ujemna temp mogła być powodem tych „glutów”?
A może roczny okres po otwarciu butelki?
 

Attachments

 • EB6FF72B-D033-4DA0-91F4-D14239AA23CD.jpeg
  EB6FF72B-D033-4DA0-91F4-D14239AA23CD.jpeg
  1,6 MB · Odwiedzin: 190
 • D8C67747-B1E8-45F1-847F-66C77CD5CF64.jpeg
  D8C67747-B1E8-45F1-847F-66C77CD5CF64.jpeg
  1,1 MB · Odwiedzin: 191
Te igiełki to te polaczenia poszczególnych czasteczek ze schematu z etykiety, CH3-CH2 itd.
 
U mnie na dnie małej butelki wytrąciła się "kaszka manna", butelka stoi w ciepłej piwnicy.
 
Dziś odebrałem Mannola z datą produkcji 2021r i nie zauważyłem żadnych wytrąceń - stara receptura w starych butelkach miała tą przypadłość.
20230619_142724.jpeg
 
U mnie również pojawiły się wytrącenia. Butelka stała około pół roku w ciepłym miejscu, nie narażona na mróz. Produkcja wg info na korku 2021-03-16
0966395039d4868780bef3a0feb0dc8d.jpg
 
Tylko takie coś nie powinno mieć miejsca, ciekawie jak w paliwie by się zachowało. Niestety nie mam jak sprawdzić i w sumie nie zamierzam.
 
Ja ponad rok temu używałem tego MANNOL, w sumie to nic nie zauważyłem, szybko wypaliłem butelkę 1L. Dodatek tani, ale wątpliwej jakości. Tanio i dobrze to mi się sprawdza mix Multissol i Lubriksol + Kleen-Flo 963.
 
Jakość jakaś jest , natomiast ten dodatek był inny (lepszy) na samym początku było organoleptycznie czuć smarowanie i w jakimś stopniu wyciszał silniki to była opinia userów min innymi sam go używałem w Polo, póżniej dziwnym trafem zaczęli zmieniać coś zmieniali opakowania kolor dodatku , i organoleptycznie się pogorszył względem pierwowzoru.
 
@Robert1 gdybyś dysponował badaniami z aparatu kulowego, to mógłbyś wysnuwać takie wnioski, bo póki co to zwykle pomówienia

To po prostu smar nowej generacji, jeszcze lepiej smarujący
 
@Karakal to nie są żadne pomówienia tylko moja własna ocena organoleptyczna , do której mam prawo i zdania swojego nie zmienię. :)
 
Nie po wyglądzie , bo praktycznie wszystkie nowe dodatki estrowe Mannola to ja przedstawiałem na forum i byłem mocno podekscytowany ich pojawieniem się na rynku , wszystko co nadawało się do użytku w dieslu to ja używałem z różnym skutkiem , owszem badań żadnych nie robiłem , ale nawet po badaniach olei które robimy wiemy niewiele więcej . Czy coś wnosi do tematu czy nie niech określi moderator.
 
Jakby tak zrobić mix tego Mannol z IPA i ksylen to możliwe, że załatwiło by to sprawę wytrąceń itp.
 
Produkt musi być gotowy do użycia bez jakis dziwnych miksów. Sam posiadam kilka butelek które musze zutylizować. Próbowałem kontaktu z manolem bezskutecznie. Używałem ich wszystkich dodatków myśląc, że to tanie produkty które bronią się jakością i ceną, a nie marketingiem jak to bywa przy innych produktach na tym forum. Dla mnie ta firma przestała istnieć nie tylko w dodatkach ale i jako olejowa.
 
Back
Top