• Ponieważ będę musiał zrekonfigurować serwery przez najbliższe parę dni możliwe są przerwy w funkcjonowaniu forum.
  • Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

Jaki jest optymalny olej do silnika z instalacja gazowa

Zawartość siarki w LPG:


1.1 Charakterystyka mieszaniny propan-butan
Mieszanina propan-butanu uzyskiwana jest, jako produkt uboczny przy rafinacji ropy naftowej i ze złóż gazu ziemnego, zwy- kle na początku uruchamiania nowego odwiertu. Gaz ziemny jest substancją wieloskładnikową o zmiennym składzie. Jest to złożona gazowa mieszanina węglowodorów składająca się głównie z meta- nu, zawierająca na ogół także etan, propan i w znacznie mniejszych stężeniach wyższe węglowodory (poszczególne grupy C5, C6, C7,C8 itd. <0,1% obj.) oraz niektóre gazy niepalne takie jak azot, ditle- nek węgla i ewentualnie hel [23]. Zawartość benzenu jest śladowa, maksymalnie 0,0012% obj. Może zawierać inne zanieczyszczenia w śladowych ilościach (rtęć, siarkowodór). Mieszanina gazu propan- butan jest substancją wieloskładnikową otrzymywaną w procesie uzdatniania gazu ziemnego w instalacji separacji niskotemperatu- rowej. Głównym składnikiem produktu jest propan i butan należący do grupy węglowodorów nasyconych. Składa się z węglowodorów o liczbie atomów węgla głównie w zakresie od C3 do C7, wrzących w zakresie temp. od ok. -40°C do 80°C. Zawiera 30-84% m/m nasy- conych węglowodorów C4 – butanu i izobutanu oraz 15-60% m/m propanu. Zawiera także niewielkie ilości metanu (≤0,1%), etanu (≤4,5%) oraz wyższych węglowodorów. Stężenie pentanu wynosi ≤2%. z kolei zawartość każdego z wyższych węglowodorów jest <0,1%. Zawartość siarki całkowitej ≤0,01%, siarkowodoru <0,0001%. Prawie nie zawiera buta-1,3-dienu, <0,1%. Składnik ten, znany jako rakotwórczy oraz mutagenny, występuje w ilościach (stężeniach) nie powodujących zakwalifikowania LPG, jako rako- twórczego czy mutagennego. Zawartość propanu jest nie mniejsza niż 18-55% oraz zawartość butanu minimum 45%.”


Źródło: https://yadda.icm.edu.pl/yadda/elem...92fb/c/MICHALSKI-137-25-933-1-10-20180620.pdf





Zawartość (MAX) siarki w benzynie bezołowiowej:

9F59F580-0CF1-4725-9622-9217ACEEF854.jpeg


źródło: https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2015-1680,18233041.html

Żeby uwspólnić jednostki sprowadzamy do procentów:

10mg/kg ——-> 0,001%



Paliwo LPG jest dodatkowo odsiarczane gdy jest wprowadzane do obrotu:

Pierwszy lepszy przykład https://www.lotos.pl/322/p,174,n,43...lotos_taniej_odsiarczy_produkty_projektu_efra

Nawaniacz oparty jest również o produkty siarkowe (np merkaptany- smród nieziemski. Podczas pracy z tym g… nem miejsce w komunikacji miejskiej macie ZAWSZE zapewnione;) ) natomiast jego ilość jest pomijalna. Chętni mogą zerknąć np. do normy ZN-G-5001:2001
 
Kolumna do rafinacji LPG fajnie "pachnie"...
 
Trochę off ale napiszę. Kiedyś kupiłem nowego Lanosa 1.4 z fabryczną instal LPG. Od nowości zalamy był Lotosem 10w40. Zrobiłem tym autem 295tyś km. Auto poszło do znajomego . Zrobił coś ok.50 tyś przez 3 lata i auto odsprzedał dalej. Silnik był w doskonałej kondycji. Auto cały czas latało na tym Lotosie z interwałem 10tyś. Nikt wówczas nie myślał o "super spec kosmos" oleju do LPG i auto latało
 
U mnie w rodzinie (rodzice, dziadek) tez nigdy nic nie dolewali, auzywali olejów orlen i lotos i nigdy nie mieli zadnych przygód.
 
Last edited by a moderator:
Do turbopierdziawki 150 KM z litra gaz? Raczej wątpie, no chyba że ktoś wywali z 10 tys na instalację. Podkreślam że 4 generacja do tgdi to moim zdaniem proteza tak jak kiedyś mikser do mpi.
 
Ale nie jeździli turbopierdziawkami po 150KM z litra pojemności ;)
Ale dziadek zrobił "sławnym" 1,5dci ponad 200k km, miał go od nowości. Żadnych dodatków, jedynie wymiana oleju raz na 10k km. Chyba cały czas używał oleju Lotos Quazar.
 
Co myślicie o oleju Eneos Sustina 5W40 pod LPG? Chyba ma wszystkie właściwości oleju zalecanego do LPG. Niskie popioły, brak siarki. Zakładając, że spełnia zalecenia producenta auta.
 
Po pierwsze zapoznaj sie z tym: tutaj.

A po drugie nie dobieramy tutaj olejow.
 
Widzę, że w dalszym ciągu moderacja tego forum ma problem z czytaniem ze zrozumieniem. Ja nie chcę dobierać oleju do auta, tylko pytam czy ta sustina ma właściwości, żeby uznać ją za olej optymalny do LPG.
 
Widze, tylko z doswiadczenia wiem do czego tego typu rozmowy prowadza. Dodatkowo widze, ze posiadasz LPG. Odnosnie oleju... w przemysle pewnie bedzie mialo to duze znaczenie.
 
Koledzy, wytłumaczcie proszę jak krowie na rowie jak starzeje się olej podczas jazdy na LPG i dlaczego inaczej niż podczas jazdy na benzynie?
 
A ja znam osoby co uzyskują mniejszą temperaturę spalania na LPG niż na benzynie.
 
Jak przebogacisz skład mieszanki, że aż sadzą będzie pluć z wydechu to na pewno... 😂
 
LPG ma węższy zakres palności mieszanki od benzyny. Więc na niskiej lamdzie na której na benzynie jeszcze pracuje poprawnie to na gazie już nie będzie
 
Na swoim przykładzie powiem, ze olej na LPG „starzeje” się dużo wolniej.
Na PB mimo wszystko benzyna dostaje się do oleju (szczególnie w nowszych autach na przykład megane 4RS gdzie sterownik leje wache Żeby szybciej gpf się rozgrzał..)
Ale i starsze auta potrafią mieć afr <11 przy pełnym bucie (przy jeździe na codzień wiadomo 14.7) . Wiele tunerów „dla bezpieczeństwa” stroi na afr <11 w autach w których jest to kompletnie bez sensu.

Lpg nie rozcieńcza tak oleju i wydaje mi się ze spala sie czyściej. Auto zalane paliwem na afr <11 potrafi zadymic, Lpg można zakaz na tyle aż nie przepali i nic nie zobaczymy :)

Z moich obserwacji na dwóch megankach 2RS jedna na Pb druga Lpg wynika ze ta na Pb zawsze ma ciemniejszy olej (styl jazdy podobny, interwały wymiany tez), ta na Lpg ma olej praktycznie jak nowy jeżeli chodzi o kolor.

Są to moje doświadczenia i obserwacje oraz moja subiektywna opinia :) mogę się mylić.
 
Chyba benzyna w końcu odparuje z oleju? Szczególnie w trasie?
 
Back
Top