• Ponieważ będę musiał zrekonfigurować serwery przez najbliższe parę dni możliwe są przerwy w funkcjonowaniu forum.
  • Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

Ravenol DXG 5w30

  • Thread starter Deleted member 6544987
  • Start date
Status
Zamknięty, nie można już odpowiadać.
@Marioosh - załóż swój temat w dziale z doborem oleju, chętnie pogłówkujemy ;)
 
Ale @Marioosh nie szuka oleju do swojego samochodu, tylko zastanawia się, czy lać DXG, czy go odpuścić...
 
Last edited by a moderator:
@Marioosh - załóż swój temat w dziale z doborem oleju, chętnie pogłówkujemy ;)
Dzięki za radę - jeżeli odpuszczę Ravenol DXG - na pewno tak zrobię 👍

MOje zdanie to odpuścić, bo ma Astrę J i silnik z pośrednim wtryskiem, do którego pierwszym zaleceniem przez wiele lat był Dexos2 5w30 i może tak zostać nadal wbrew temu, że Opel proponuje D1g2.
Blisko. Miesiąc temu nabyłem 5-letnią Merivę, ale silnik jak najbardziej się zgadza (jak w opisie). Oprócz tego użytkuję jeszcze starszy o 11 lat egzemplarz tego modelu poprzedniej generacji z dieslem 1.7 CDTi, który od wyjazdu z salonu jeździ na GM Dexos2 i trzeba przyznać, że powoli zbliżając się do 350 tys. na liczniku, oprócz typowych oznak starzenia (powoli zaczynają dawać o sobie znać wtryski oraz zapychający EGR), silnik wydaje się działać bez zarzutu - zero poboru oleju (pomimo że jest on czarny jak smoła po każdych 7-10 tysiącach przebiegu).

Wracając do wątku - czytałem jednak gdzieś na forum, że dobry olej z normą Dexos1 gen.2 jest bardziej przyjazny ogólnie całemu układowi - od wtrysku po rurę wydechową (po drodze jednak jest się czym przejmować), a do tego GM po drugiej stronie globu nie mając nad sobą regulacji EU od samego początku polecał jedynie Dexos2 do Diesli. Dlatego też do benzyny zacząłem się zastanawiać nad czymś z wyższej półki spełniającym normę D1 gen.2. Porównując parametry ok. 30 różnych olejów, Ravenol DXG wydał się bardzo pozytywnie wybijać osiągami, przy "jedynie" 2 razy wyższej od GM cenie.
Dlatego też tak zainteresowały mnie perypetie autora tego wątku - o ile zdaję sobie sprawę, że problem LSPI mnie nijak nie dotyczy, to w związku z tym, że u jego podstaw leży niekontrolowane pojawianie się w komorze spalania cząstek nagaru (do czego z kolei ma się przyczyniać detergent w postaci wapnia), zastanawiam się, czy nie logicznym byłoby jednak poszukać czegoś innego z jego mniejszą zawartością...
 
GM z tą normą Dexos 2 to moim zdaniem zdrowo przesadził wrzucając wszystko do jednego worka. Norma w sumie pod diesle z dpf a kazali lać to do OPC. W wielu przypadkach starsze normy GMa są lepsze. Dodatkowo w Europie GM trzymał sie Dexosa 2 zbyt długo podczas gdy w innych rejonach Świata funkcjonowała już norma Dexos 1 Gen 2 lub obowiązywała w wielu przypadkach dexos 1. Dopiero jak LSPI zaczęło zbierać swoje żniwo to zaczęli się budzić i zmieniać zalecenia (w Polsce później niż np. w DE).
 
GM z tą normą Dexos 2 to moim zdaniem zdrowo przesadził wrzucając wszystko do jednego worka. Norma w sumie pod diesle z dpf a kazali lać to do OPC. W wielu przypadkach starsze normy GMa są lepsze.
Można prosić o rozwinięcie na czym dokładniej wg Ciebie polegała właśnie ta przesada i pod jakimi kątami stare normy GM są lepsze?
 
Dostałem dzisiaj oficjalną odpowiedź ws reklamacji - streszczając,
"nasz olej jest OK".
Mam nadzieje, że przynajmniej kilka osób się zastanowi przed zakupem ...
Zamieszczam odpowiedź i analizę oleju przepracowanego z laboratorium (tym razem nie Polaris).
 

Attachments

  • 2917_001.pdf
    76,7 KB · Odwiedzin: 547
  • R.jpg
    R.jpg
    118,8 KB · Odwiedzin: 500
Ja również się nie spodziewałem, że głowę posypią popiołem ...
 
Widocznie cyferki się zgadzają. Ale już forum było pisane , że cyferki to nie wszystko.
 
EDIT teraz patrze dokąłdnie i mam pytanie skąd tyle SI i S w analizie?
 
Podejrzewam, że zarówno siarka jak i krzem są podawane w dziwnych jednostkach. Wtedy wychodziłoby, że siarki jest bardzo mało 0,160, a krzemu 3? Inaczej to nie ma sensu
 
Poziom siarki jest ok źle spojrzałem 1600ppm wiec się zgadza ale krzem nadal mocno wysoki. AL też podniesione ale to może być wynikiem LSPI (aluminiowe tłoki)
 
Poziom siarki jest ok źle spojrzałem 1600ppm wiec się zgadza ale krzem nadal mocno wysoki. AL też podniesione ale to może być wynikiem LSPI (aluminiowe tłoki)
@SACZI to jest UOA, tak?
 
Last edited by a moderator:
Oczywiscie, już poprawiłem literówkę
Post automatically merged:

W takim razie nieźle tłukło te tłoki...
 
Status
Zamknięty, nie można już odpowiadać.
Back
Top