• Ponieważ będę musiał zrekonfigurować serwery przez najbliższe parę dni możliwe są przerwy w funkcjonowaniu forum.
  • Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

TYMCZASOWY - Oleje bazowe

  • Thread starter Deleted member 925788
  • Start date
Status
Zamknięty, nie można już odpowiadać.
Czy jest jakaś prawidłowość , odnośnie producenta czy kraju , które są lepsze ?
USA a inne ,czy inaczej .
Interesuję się olejem Royal Purple , produkowany w Portex Texas , firma wchodzi w skład Calumet . Z info od RP ich bazy i dodatki pochodzą tylko z USA . Wymienili grupy IV (PAO)i V ,a jak widzę to w grupie IV aż 3 producentów jest z Texasu .
 
Jeżeli chodzi o PAO (też istnieje kilka rodzajów np. mPAO) to z tego co wiem nie ma praktycznie żadnych różnic, odnośnie HC tutaj są np. pod kątem czystości. Bardzo dobre VHVI ma np. SK Yubase, Pedro Kanada.
 
Jeśli wystąpią jakiekolwiek różnice w jakości, to bardziej będą związane z podejściem konkretnej wytwórni, założonym poziomem jakości, z jakich uwarunkowań wynika, jak i ich podejścia do przestrzegania kontroli procesów niż zależne od lokalizacji geograficznej. Tego jednak nie poznasz jako klient końcowy, ze względu na brak takich informacji na zewnątrz, jak i poziomu komplikacji łańcucha dostaw.
 
No tak nie poznam ,ale ropa ropie nie równa i geograficznie są jej lepsze wersje i gorsze . A jeśli na początku podstawa jest lepsza ,to i produkt końcowy też . Na przykład rosyjska i gdzieś tam arabska .
Pytałem w RP skąd biorą dodatki i bazy ,odpowiedź z USA a dalej tajemnica firmowa.
 
Pisałeś o RP i PAO. W pozostałych tematach szukasz PAO.
Odpowiadałem w tym zakresie.
 
@Skiper praktycznie żaden producent nie udzieli Ci tych informacji. Ewentualnie po zleceniu podstawowej analizy, przy pomocy ICP, jesteśmy w stanie stwierdzić pod kątem ilości konkretnych pierwiastków od kogo pochodzi dany pakiet dodatków. Odnośnie olejów bazowych to w MSDS są uwidocznione tylko i wyłącznie o lepkości kinematycznej <20,5 cSt, po wpisaniu w Google nr. CAS czasami jest możliwość znalezienia dostawcy.

Reasumujac, kupując od renomowanych producentów możemy wychodzić z założenia, że środek smarny, tutaj możemy mieć pewność, że kontrola jakości jest na wysokim poziomie. Dostarczone surowce są badane przy pomocy FT-IR oraz ICP, przed, w trakcie blendingu oraz po.
 
No tak nie poznam ,ale ropa ropie nie równa i geograficznie są jej lepsze wersje i gorsze . A jeśli na początku podstawa jest lepsza ,to i produkt końcowy też . Na przykład rosyjska i gdzieś tam arabska .
Pytałem w RP skąd biorą dodatki i bazy ,odpowiedź z USA a dalej tajemnica firmowa.

Biorąc pod uwagę proces przerobu, oczyszczania, w tym często wielokrotne krakowanie w obecności wodoru pochodzenie surowca nie ma znaczenia. Końcowy produkt będzie zależał od specyfikacji czy to zakładu czy zamawiającego bez względu na to z jakiej ropy będzie wytwarzany.
 
No tak to wielka tajemnica producenta ,czy któryś z was znawców ,biorąc pod uwagę dane z kart olejów RP ,jest w stanie wywnioskować pochodzenie baz czy dodatków ?
 
Ewentualnie po zleceniu podstawowej analizy, przy pomocy ICP, jesteśmy w stanie stwierdzić pod kątem ilości konkretnych pierwiastków od kogo pochodzi dany pakiet dodatków. Odnośnie olejów bazowych to w MSDS są uwidocznione tylko i wyłącznie o lepkości kinematycznej <20,5 cSt, po wpisaniu w Google nr. CAS
 
Czyli co ,coś tam oleju jednego i drugiego nowego w butelkach mam . Jaki koszt takiej analizy i czy olej ma być nowy czy z silnika .
 
 
1592502168093.png
 
*Teraz
HC sam w sobie nie jest syntetykiem. Syntetyki to grupa IV, HC to grupa III.
Zgodnie z obowiązującym powszechnie nazewnictwem grupa III (a wiec HC) to syntetyki a olej półsyntetyczny to mieszanina grupy II i III. Gdyby uznać, że w powszechnym nazewnictwie grupa III to minerały to w zasadzie nie było by olejów półsyntetycznych na co Kolega wcześniej zwrócił uwagę.
 
OK, ale mnie nie chodziło o nazewnictwo w ramach polskiego prawa.
 
Ja rozumiem ale musimy brać pod uwagę, że tak 99% osób nie orientuje się w temacie i możemy im bardziej zaszkodzić niż pomóc. Znam wiele przypadków, że ktoś się naczytał na forum, że olej x wcale tak naprawdę syntetyczny nie jest a potem pojechał do swojego mechanika albo poszedł do sprzedawcy i kupił olej y, który tak naprawdę też nie był syntetyczny ale mechanik/sprzedawca całkiem nieświadomy zapewnił stanowczo, że jak najbardziej jest to pełny syntetyk. Skoro tak ok. 90% sprzedawców i mechaników nie odróżnia grupy III od IV to trudno aby aby przeciętny Kowalski odróżniał. Liqui Moly zleciło kiedyś badania, z których jasno wynikało, że największy wpływ na wybór oleju ma opinia mechanika, u którego serwisowane jest auto. I jak mechanik zapewni, ze to olej syntetyczny to nikt nie wnika czy to III czy IV grupa a mechanik nawet nie wie co leje. I tak wygląda rzeczywistość dlatego trzeba cierpliwie tłumaczyć o co w tym chodzi i stosować raczej określenie syntetyk na grupie III niż traktować olej na HC jak mineralny nawet jeśli tak naprawdę jest to wysoko przetworzony minerał.
 
Ja rozumiem ale musimy brać pod uwagę, że tak 99% osób nie orientuje się w temacie i możemy im bardziej zaszkodzić niż pomóc
po to jest to forum, aby zrozumiały.

Skoro tak ok. 90% sprzedawców i mechaników nie odróżnia grupy III od IV to trudno aby aby przeciętny Kowalski odróżniał.
No bo nie odróżnia, ale nie zmienia to faktu, że na takim forum powinniśmy używać poprawnego nazewnictwa, bo później ktoś podpisuje Specola na Allegro "Prawdziwy Syntetyk!" ;) i to dopiero jest zagranie marketingowe i magnes na portfele!

Liqui Moly zleciło kiedyś badania, z których jasno wynikało, że największy wpływ na wybór oleju ma opinia mechanika, u którego serwisowane jest auto.
To nie jest forum o ankietach, mnie takie badania nie interesują i tutaj się takimi rzeczami nie zajmujemy.

I jak mechanik zapewni, ze to olej syntetyczny to nikt nie wnika czy to III czy IV grupa a mechanik nawet nie wie co leje.

Skoro mechanik i tak nie wie, co leje, to po co tutaj wnosisz taki argument?

I tak wygląda rzeczywistość dlatego trzeba cierpliwie tłumaczyć o co w tym chodzi i stosować raczej określenie syntetyk na grupie III niż traktować olej na HC jak mineralny nawet jeśli tak naprawdę jest to wysoko przetworzony minerał.

Nikt tutaj nie traktuje HC, jak mineralny, nie wiem skąd w ogóle takie stwierdzenie? Ty na pewno wiesz, gdzie odpisujesz? Bo wiem, że można się czasem pogubić, jak się udziela człowiek w kilkunastu miejscach w internecie.. ;)

Ja nie widzę sensu pisania, że HC to syntetyk, bo jest to grupa III i uważam, że nie ma w tym nic złego.
 
Wypada raczej tłumaczyć, że HC to nic złego i żeby nie sugerować się bazą olejową w ogóle, tylko jakością produktu końcowego. Staramy się, ale sam wiesz że nadal sporo ludzi chce dobry olej, koniecznie z PAO, bo jak nie ma PAO to można co najwyżej zawiasy smarować.

Najlepsze w tym całym zamieszaniu jest to, że PAO, podobnie jak HC to wysoko przetworzona ropa naftowa :D Jak zresztą @poziom1989 niedawno ładnie pokazał na grafice.
 
Wszystko pochodzi jakby nie było z jednego źródła, bardzo uogólniając. No chyba, że weźmiemy pod uwagę jeszcze GTL. Ja tam nie mam nic do HC, bo dobre HC nie jest złe i o tym też trzeba pisać.
 
Wypada raczej tłumaczyć, że HC to nic złego i żeby nie sugerować się bazą olejową w ogóle, tylko jakością produktu końcowego. Staramy się, ale sam wiesz że nadal sporo ludzi chce dobry olej, koniecznie z PAO, bo jak nie ma PAO to można co najwyżej zawiasy smarować.

Najlepsze w tym całym zamieszaniu jest to, że PAO, podobnie jak HC to wysoko przetworzona ropa naftowa :D Jak zresztą @poziom1989 niedawno ładnie pokazał na grafice.
ales trafil. nim zużyłem motula xlean+ 5w30 do auta ktore pobieralo olej i zlewalem tam wszystko co mi zostawalo to smarowalem nim zawiasy w garazu

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka
 
Status
Zamknięty, nie można już odpowiadać.
Back
Top