• Ponieważ będę musiał zrekonfigurować serwery przez najbliższe parę dni możliwe są przerwy w funkcjonowaniu forum.
  • Cytatów używajcie tylko jeżeli jest to potrzebne! Jeżeli chcecie komuś odpisać używajcie @ z nazwą użytkownika.

Pojazdy elektryczne - dyskusja ogólna.

Artykuł porównujący koszt zakupu i użytkowania Tesli w USA (wliczający w to ulgi) z kosztem Dacii w kredycie w Polsce. No, fakt, w "pewnych" okolicznościach wychodzi taniej.

W Polsce nie wychodzi i to uwzględniając znacznie tańsze elektryki w rodzaju Kii e-Soul. Liczyłem uwzględniając koszt ładowania bo ja akurat musiałbym narażać sąsiadów na pokusy i wyrzucać przedłużacz przez okno w nocy :p
 
Panowie, powiem tak, jesteście strasznie zacietrzewieni w tematach, które Was dotyczą, a którymi nie zajmujecie się zawodowo. Ja akurat pracuję jako analityk w sektorze energetycznym i nie uważam się za żadną alfę i omegę, choć pracodawca właśnie za to mi płaci. Na zdrowie i z pożytkiem dla zagadnień związanych z dekarbonizacją, wyjdzie Wam większa otwartość i chłodna głowa. Owszem, żadna technologia nie jest doskonała. OZE są najtańszą formą produkcji energii, między innym dlatego część z Was ma albo wkrótce będzie mieć panele na dachu domu, wkrótce bloku, następnie biur, fabryk itd. Najtańszą formą energii OZE są wiatraki na lądzie, później dopiero panele PV, a następnie energia z morskiej energetyki wiatrowej, która wymaga dużych nakładów na początku (i tak mikroskopijnych w porównaniu z klasycznym atomem) ale w polskich warunkach płytkiego brzegu i dużej wietrzności będzie produkować energię bardzo konkurencyjną kosztowo. Ceny energii (inwestycji), w ciągu dekady spadły w sektorze offshore 8 krotnie, co pokazuje jak wygląda rozkład kosztów w tym sektorze.
OZE mają wszak jeden poważny ogranicznik, po pierwsze brak wystarczająco wydajnej technologii magazynowania (o jej dostępności cenowej nawet nie wspominając), po drugie są niesterowalne, a inwestor chce żeby cały czas pracowały. Co się dzieje w Niemczech, które mają "za dużo" energii z OZE, mimo że mają jej wciąż za mało, możecie poczytać w "internetach". Jedynym remedium jest energia jądrowa, z której akurat bracia zza Odry wycofują się ze względów politycznych.
Atom jest bardzo drogi na etapie inwestycji i ma skłonność do opóźnień liczonych w dekadach, wszystko to wpływa na czas amortyzacji inwestycji (poczytajcie sobie o Hinkley C). Niemniej, ze względu na niewystarczające zasoby w magazynowaniu i modernizację sieci aby w całej Europie stała się dwukierunkowa, umożliwiając produkcję i odbiór energii każdemu, atom jest jedyną opcją, która daje cień szansy na osiągnięcie net 0 do 2050 r. i -55% w 2030.
Czemu to jest takie pożądane? Czemu nie może być jak dawniej? Ponieważ koszty związane z ociepleniem klimatu są zbyt wysokie. Wzrost zamożności społeczeństw, upowszechnienie aut, zagęszczenie zaludnienia w miastach, powodują, że rocznie w naszym kraju przedwcześnie umiera ok. 200,000 ludzi na choroby wywołane złą jakością powietrza, którym oddychają. CO2 jest miernikiem skłonności utrzymywania temperatury w atmosferze, bo jest najpowszechniejszym gazem cieplarnianym, dużo groźniejszy, bo mający 5 krotnie dłuższy okres rozpadu, jest metan.
Taniej jest mimo wszystko dokonać transformacji, niż żyć w świecie z 40C upałami od maja do października w Polsce, gwałtownymi burzami niszczącymi ludziom dobytek co roku itd. Czy ktoś na tym zarobi? Oczywiście, że tak, dokładnie tak samo jak zarabia się na każdej rewolucji, czy to przemysłowej, czy parowej, krzemowej itd.
Porównywanie aut BEV do współczesnych spalinowych, to nieporozumienie. Technologia jest w powijakach w tych pierwszych, a w tych drugich osiąga apogeum rozwoju po ponad 100 latach od debiutu rynkowego. Czemu jest to konieczne, żeby gwałtownie redukować emisję? Ponieważ jesteśmy w dużo większej d**** niż nam się wydawało i jeśli Zielony Ład nie znaczenie być wdrażany, to uwierzcie na słowo, że wnuki nie będą miały gdzie się podziać za 50 lat, będzie nie do zniesienia.
 
@Alex
Brawo , jestem 100% za .

Dzisiaj w Leżajsku jest 37⁰C w cieniu , na dachu są FV 4,2kWpik i chłodzę klimą, ze słońca , czyli 0 emisji .
Pozostaje inna kwestia o którym rozmawiałem z Zięciem Inżynierem AGH Kraków .
Toż energię którą zabsorbujemy ze słońca i ja zużyjemy na ziemi podniesie nam temperaturę . Jak obliczali uczeni w Krakowie wespół z UJ to gdyby Europa całą energię którą teraz zużywa , pobrała że słońca A pomocą paneli , na ziemi temperatura średnia wzrosłaby o 2⁰C.
A o tym nikt nie mówi .
Turbiny mają inaczej , bo wykorzystują energię te która jest na ziemi wewnątrz atmosfery , a energia słoneczna jest z zewnątrz atmosfery ziemskiej .
O tym się nie mówi , bo jest moda i biznes trzeba robić .

20 lat temu nie było tylu komputerów smartfonów, klimatyzatorów, kosiarek w tym na baterie , czy sprzęt warsztatowy , które na co dzień potrzebują prądu i tv coraz większe , a internet ? Serwery ... .

Każdy psioczy jaka to niewolnicza praca na wydobycie surowców dla EV , a sam ma w posiadaniu kilka baterii o tej samej technologii.


Wysłane z mojego ASUS_X00TD przy użyciu Tapatalka
 
Utylizacja baterii to potężny problem, tak samo jak łopat z wiatraków które za 5 lat będą miały 236m rozpiętości, po 20-25 latach trzeba będzie to rozmontować i przetworzyć.
Gospodarka obiegu zamkniętego, to niesamowicie ciekawe zagadnienie do którego tak samo jak do dekarbonizacji należy dążyć, a nie zrzymać się na obecne ograniczenia technologiczne.
O podnoszeniu średniej temperatury na Ziemi przez PV nie słyszałem ale jak w każdej dziedzinie i tu jest ogromny postęp w sprawności, żywotności itd. Należy też pamiętać o wzroście konsumpcji energii, który do 2050 r. ma się w PL podwoić, każda forma optymalizacji jest więc wysoce porządana.
PV ma niepodważalną zaletę czyli niski nakład kapitałowy, krótki czas budowy i bezpośrednią możliwość instalacji u klienta/konsumenta/odbiorcy, co zwalnia z obligatoryjnych nakładów na dystrybucję, które występują w przypadku każdej innej formy OZE. Oczywiście jak ktoś chce magazynować w sieci swoje nadwyżki, to musi modlić się o wymianę licznika na inteligentny u operatora i o dbałość dystrybutora o stan lokalnego GPZu.
Energetyka wbrew pozorom nie jest tak prosta, jak się wielu wydaje, że jest to biznes i polityka, bo trzecią płaszczyzną tego trójkąta jest fizyka, której obie pozostałe płaszczyzny nie zmuszą do uległości, choćby nie wiem jak bardzo chciały. Obecny pośpiech w zielonej transformacji jest tego najlepszym dowodem, bowiem przez lata uważano, że skoro do tej pory węglowodory sprawdzały się najlepiej, to po co to zmieniać. Tymczasem PV jest na plaster, jak nie świeci słońce i tego się nie przeskoczy. Węgiel wykopywany 1,5km spod ziemi nie może być tani, bo ktoś po niego tam musi pójść.
 
Tylko spójrzmy na to jak by było gdyby Polska nie.byla w UE,i każda kopalnia wydobywała by węgiel.
Odchodzą nam koszty co2 i inne podatki narzucane przez UE.
Myślę że cena prądu nadal bylaby na niskim poziomie.
 
Którego jakos nie widać
Śmiertelność na raka jest dość duża z tego co się orientuje. Zresztą z czym tu dyskutować. W każdej większej czy mniejszej miejscowości zwyczajnie chce się rzygać jak człowiek wyjdzie zimnym wieczorem na rower czy spacer. Może Ciebie to urządza, mnie nie.
 
Last edited by a moderator:
@Michalos12 przepraszam za pytanie ale ile Ty masz lat? Pamiętasz Polskę przed 2004 r.? Masz w ogóle czasem taką refleksję, że średni udział środków UE w drogach po których jeździsz, infrastruktury z której korzystasz, komunikacji miejskiej którą może widujesz, może nie (ale wierz mi że drastycznie się zmieniła na przestrzeni ostatnich 20 lat) wynosi ponad 60%? Poczytaj sobie co to jest CBAM, który lada moment będzie wprowadzony, w ogóle pointeresu się trochę światem na którym żyjesz, faktem że dzięki członkowie w UE Polska gospodarka się nie zawaliła w wyniku COVIDu, bo miała rynek zbytu i odbiorców dzięki byciu członkiem unii celnej przed COVIDem, a dzięki środkom z KPO które teraz popłyną od UE na ratunek ledwo zipiącej gospodarce krajowej. O najdłuższym okresie bez wojny w tej części Europy nawet nie wspominam.
 
@Alex
Pamiętam, i to bardzo dobrze.
Pamiętam jak dzis jak likwidowali ZM ursus w których pracowałem 15lat, i to na odlewni.
Wszystkie zakłady w mojej okolicy jak byly likwidowane(żzpl,chemitex Sochaczew, tarcze grodzisk mazowiecki, Zntk Pruszków, rawnet,fumos i zatra Skierniewice) długo by to wymieniać.
Wiec mojego podejścia do ue nie zmienisz, zresztą kiedyś będzie trzeba im te pieniądze oddac co dostaliśmy.
Post automatically merged:

A limity na produkcję cukru przez UE pamiętasz, jak likwidowali nasze cukrownie, zlikwidowali co sie dało i.nagle zostal zdjęty limit na produkcję cukru?
 
@Alex
Pamiętam, i to bardzo dobrze.
Pamiętam jak dzis jak likwidowali ZM ursus w których pracowałem 15lat, i to na odlewni.
Wszystkie zakłady w mojej okolicy jak byly likwidowane(żzpl,chemitex Sochaczew, tarcze grodzisk mazowiecki, Zntk Pruszków, rawnet,fumos i zatra Skierniewice) długo by to wymieniać.
A dlaczego tak doskonele prosperujące nowoczesne firmy nie były sobie w stanie poradzić na rynku? Sam jak tylko zobaczyłeś tani olej na allegro to się na niego rzuciłeś i w dupie miałeś patriotyzm gospodarczy ;)
 
No,a tani to specol lotos i qualitium
Post automatically merged:

No i orlen z jasolem
 
No,a tani to specol lotos i qualitium
Post automatically merged:

No i orlen z jasolem
Patriotyzm szybko się kończy jak pieniądze wchodzą w grę. Co mnie interesują jakieś niewydolne firmy, które po przemianie gospodarczej się nie odnalazły na rynku.
 
Ot się robi

Mnie by interesował magazyn energii taki by latem zgromadzić prąd, a zimą ogrzewać dom .


Wysłane z mojego ASUS_X00TD przy użyciu Tapatalka
 
@Michalos12
Ja patrzę na to w ten sposób, że od lat UE traktujemy jak dojną krowę, więc zyski i tak są nie do ocenienia. Opłaty za emisję co2 to tylko konsekwencja krótkowzroczności władz (przez obywateli wybranych i kontrolowanych) i braku spójności zbiorowej w działaniach mających na celu poprawę przyszłości kraju. Od lat wykształcona w narodzie umiejętność "zagarniania dla siebie" do tego właśnie prowadzi. Są kraje w Europie, które potrafią świetnie dbać o swoje interesy narodowe i nie dopuszczają do takich sytuacji gdzie znikają całe gałęzie przemysłu i wielkie fabryki, tylko dla tego, że pewnej grupie ludzi "coś jest na rękę". Niestety tak jest w tym kraju od czasów "liberum veto" mam wrażenie...
@resi
Również chętnie powdychałbym świeże powietrze, ale nie mam wpływu na to jak jest. Obywatele tego kraju wolą "kiełbasę wyborczą" niż czyste powietrze. A winę i koszty i tak zrzuci się na kierowców "blachosmrodów"... za lata zaniedbań i "klapek na oczach" całego narodu.
@Bodex
No i system gaśniczy do nadzorowania ewentualnego pożaru takiej instalacji magazynującej. Ciekawe ile miejsca potrzeba na taki kompleks. Najlepiej od razu zacząć wykuwać sztolnię pod domem 🙃
 
@Michalos12 - tutaj sporo takich którzy "na Orlenie tylko siku" a ty piszesz o tym jak zła Unia nam rozwaliła gospodarkę? Sami ją sobie rozwaliliśmy bo nie potrafimy dbać o dobro wspólne. Jesteśmy, jako naród, jak Radziwiłłowie z Trylogii. Każdy traktuje Polskę jak kawał sukna i ciągnie do siebie, oby mu się jak najwięcej w ręku zostało.

Czy Unia politycznie jest zła czy dobra to inna sprawa, ale unijne pieniądze wyciągnęły nas z głębokiego doła i gdyby nie UE to mielibyśmy tu gospodarczą Białoruś, maks Ukrainę.

@Alex - czytałeś wywiad w wyborczej z prof. Malinowskim? Trochę w czarnowidztwie brzmisz jakbyś czytał :D Co nie znaczy, że się nie zgadzam bo sam czytałem, ale tak skojarzyłem bo wydźwięk podobny.

Co do trójkąta, to jak polityka nie nagnie fizyki, to ją oleje. Nie wyobrażam sobie polityków, zwłaszcza polskich, podejmujących niepopularne decyzje z myślą o przyszłości i kolejnych pokoleniach. Paradoksalnie niedemokratyczna, autorytarna Komisja Europejska może być jedynym źródłem w miarę sensownych zmian w prawie. Ale jej działania i tak musi przyklepać parlament więc wesoło ograniczanie emisji nie wygląda.
 
Nie pamiętam, czy czytałem czy nie ale traf chciał że na najbardziej populistyczny i przekupujący maluczkich rząd w historii naszego kraju padło zamknięcie górnictwa (przypomnę wypowiedzi prezydenta z kampanii zeszłorocznej o czarnym złocie którego mamy na 200 lat, o tym że syn byłego ministra energii przez podmiot Polski Węgiel przez lata importował węgiel z Rosji, bo był po prostu tańszy niż nasz krajowy i Ostrołęce C na węgiel przy jednoczesnym wprowadzeniu ustawy 10h która zamroziła inwestycje w lądowe wiatraki).
Owszem, działania KE są radykalne ale takie być muszą, a co ciekawe, okazuje się że w ogóle UE może działać w takim trybie. Przecież jednym z koronnych argumentów jej krytyków była od zawsze ociężałość w działaniu, rozwleczone procesy decyzyjne itd. a tu proszę, można w ciągu jednej kadencji KE zrobić więcej niż 2 poprzednie ekipy.
@jerseyAdmin wyśmiewając się z tego, że nie tankuje na Orlenie, ponieważ skrajnie nie zgadzam się z niszczeniem państwa i mienia narodowego (nie uważam że za PO było dużo lepiej w tym zakresie) dajesz dowód swojego oportunizmu). Z jednej strony doskonale wiesz jak jest, a z drugiej wygrywa u Ciebie Orlen pay i inne tego typu rzeczy, oczywiście że jakość paliwa się liczy, tylko patriotyzm ja postrzegam jako małe kroki codziennej pracy na rzecz budowania silniejszego i sprawniejszego państwa, a nie opowiadanie o niezależności energetycznej, a później importowanie 15% energii z zagranicy i odkładanie ważkich problemów na później, co by się następny rząd martwił.
 
Akurat nie miałem na myśli Ciebie, po prostu skojarzyło mi się w temacie tego jak Polacy traktują własny przemysł. W końcu Orlen był przed i będzie po PiS, tak samo jak przed każdymi poprzednimi rządami. Dbanie o przemysł i wspieranie jego rozwoju powinno być nadrzędne względem polityki.

Tak w ogóle to chyba za bardzo nam tutaj nawa działu weszła i chyba już za duży OT robimy ;)
 
Back
Top